Kanal Ibar - Lepenac
294

Iz EU i Njemačke poručuju da je napad na Kosovu teroristički čin, Turska ponudila pomoć

Piše: F. H.
Eksploziju su mnogi okarakterisali kao teroristički napad
(Foto: Reuters)
Odlazeći visoki predstavnik Evropske unije za vanjsku politiku Josep Borrell nazvao je eksploziju na kanalu Ibar - Lepenac terorističkim napadom, a isti termin je iskoristilo i ministarstvo vanjskih poslova Njemačke.

"Evropska unija najoštrije osuđuje teroristički napad koji je u petak izveden na vodovodni kanal Iber Lepenc/Ibar Lepenac u Zubinom Potoku na sjeveru Kosova. Ovaj napad predstavlja podao čin sabotaže na ključnu civilnu infrastrukturu Kosova, koja obezbjeđuje pijaću vodu značajnom dijelu stanovništva i čini vitalni dio energetskog sistema Kosova", saopćio je odlazeći visoki predstavnik EU.

Iako je dalje u saopćenju, u sličnom tonu iznio ocjene kao i prethodno šef kancelarije EU na Kosovu Aivo Orav, Josep Borrell je jasno označio da diverzija na kanalu Ibar - Lepenac, koja je izvedena u petak navečer, jeste "teroristički napad“, čime se našao na liniji onoga što već dva dana naglašavaju najviši kosovski zvaničnici.

"Stojimo u solidarnosti sa svim onima na Kosovu koji su pogođeni ovim napadom. Ove poruke solidarnosti i podrške direktno sam prenio premijeru Albinu Kurtiju popodne", izjavio je visoki predstavnik EU.

EU je ponovila da nudi podršku kosovskoj vlasti, a to čini i EULEX i nastavlja da koordiniše sljedeće korake sa relevantnim partnerima, uključujući i KFOR na terenu.

Borrellovoj ocijeni o terorističkom napadu, pridružilo se i njemačko ministarstvo vanjskih poslova, koje je retvitovalo poruku odlazećeg visokog predstavnika, i poručilo da je u punoj solidarnosti sa kosovskom vladom.

"Ovo su ruske terorističke metode protiv jedne suverene zemlje u srcu Evrope. Ovi se napadi moraju beskompromisno istražiti. Ako je Srbija stvarno iza njih, za šta se ja nadam da to nije slučaj, onda bi to bio kraj evropskih pregovora sa Srbijom", poručio je odlazeći šef vanjskopolitičkog odbora Bundestaga Michael Rot

Poslije SAD i Velike Britanije, reagovalo je i francusko ministarstvo, Turska, te mađarski premijer Viktor Orban, kao i slovenačka predsjednica Nataša Pirc Musar.

"Osuđujemo napad na ključnu infrastrukturu Kosova u Zubinom Potoku. Umjesto pristrasnih optužbi, pozivamo na nepristrasnu i sveobuhvatnu istragu. Uzdržanost je od ključne važnosti kako bi se izbjegla dalja eskalacija u regionu", poručio je Viktor Orban.

U reakciji turskog ministarstva vanjskih poslova napad nije nazvan terorističkim, ali je Kosovu ponuđena pomoć te je pozvano na izbjegavanje eskalacije u regionu.

Predsjednica Slovenije Nataša Pirc Musar je poručila da je svaki napad u bilo kojem obliku na civile prezira vrijedan kukavičluk, a da sabotiranje kritične civilne infrastrukture koja opskrbljuje ljude Kosova pitkom vodom nije ništa manje od toga.

"Solidarišem se sa svim pogođenima. Uvjerena sam da će počinitelji biti pronađeni i privedeni pravdi", poručila je predsjednica Slovenije.

Premijer Kosova Albin Kurti je za eksploziju na kanalu kojim se pitkom vodom snabdijeva oko 200.000 stanovnika Kosova, ali i ključna termoelektrana optužio Srbiju. Srbija je negirala umiješanost u napad.