Tenzije su vidljive u gradu Mitrovica, 40 kilometara sjeverno od glavnog grada Prištine. Mitrovica je podijeljena između kosovskih Albanaca na jugu i dominantnih etničkih Srba na sjeveru i u tom je stanju od 1999. godine nakon završetka rata.
Kosovo, bivša provincija Srbije, objavila je svoju nezavisnost 2008. godine. Uprkos medijaciji EU između ove dvije strane, Srbija se i dalje prema Kosovu ponaša kao da je pod njenim suverenitetom i ne priznaje mu nezavisnost.
Usred ruske invazije na Ukrajinu, Kurtijev potez kritiziran je od strane SAD-a, Njemačke, Velike Britanije, Francuske i Italije koje su zabrinute o mogućem prelijevanju konflikta u područjima gdje je Rusija pokušavala uspostaviti svoju zonu utjecaja. Srbijanska proruska vlada godinama je njegovala bliske političke i ekonomske odnose sa Rusijom od koje je u proteklim godinama dobivala i oružje.
Stotine Srba učestvuje u protestima protiv ovakve odluke vlade. Premijer Kurti mišljenja je da je odluka u najboljem interesu Kosova i da brani suverenitet države. On je stanovišta da Srbija nije pitala vlasti Kosova za organiziranje izbora te da njene ilegalne strukture pokušavaju organizirati izbore na teritoriji ove države kao da ona uopšte ne postoji.
Kurti ne smatra da su protesti potrebni te da bi razumio da se demonstracije organiziraju protiv kriminala i korupcije a ne zbog zabrane održavanja izbora za institucije druge države. Mišljenja je kako ovakvi potezi neće doprinijeti boljim odnosima Kosova i Srbije.
"Što se tiče protesta u dijelovima gdje žive srpske zajednice, vjerujem da je to njihovo demokratsko pravo. Ne vjerujem da će biti posljedica ili komplikacija, nasilja ili ilegalnog organiziranja izbornog procesa”, izjavio je za Euronews Blerim Gaši, politički analitičar.
Međutim, mišljenje analitičara Bardhyla Meta jeste da situacija neće proći bez posljedica imajući na umu poruke međunarodne zajednice da se izbori ipak održe.
Profesor Fakulteta političkih nauka u Beogradu Stefan Surlić mišljenja je da se na ovaj način pokušava isprovocirati reakcija Srbije.
“MIslim da Kurti vidi rat u Ukrajini kao priliku koja ne smije biti propuštena. Inicirajući seriju manjih incidenata pod izgovorom zaštite suvereniteta Kosova je dio njegove strategije da isprovocira odgovor Beograda i srpskih predstavnika na Kosovu i onda tvrdi kako su utemljene tvrdnje da je Srbija prijetnja za Kosovo”, izjavio je Surlić za Euronews.
Kosovskim Srbima ranije je bilo dozvoljeno da glasaju na teritoriji Kosova no sada Kurti tvrdi kako se Srbija mora tretirati kao strana država te da se glasanja mogu održavati u ambasadama i konzulatima.
Srbija nema ambasade na Kosovu već postoji ured za saradnju gdje bi Kurti želio da se glasanje održi. Ukoliko posjeduju srbijansko državljanstvo, građani mogu putovati u gradove u Srbiji kako bi glasali na izborima zakazanim za nedjelju.