Janša najavio otvaranje ureda Slovenije na Tajvanu, očekuje se burna reakcija Kine
Između ostalog, Janša je naglasio kako uprkos rusko-ukrajinskim problemima područje Pacifika, ali i podrška Tajvanu, moraju ostati prioriteti Evropske unije i SAD-a.
"Uprkos problemima između Rusije i Kine, ključno pitanje je Pacifik. Što se tiče Tajvana, mislim da za svakoga ko poznaje historiju i zna da je legitimni nasljednik kineske vlasti pobjegao na Tajvan, zna da podržavamo odluku tajvanskog naroda. Ako žele da se pridruže Kini, to treba biti njihova slobodna volja i takvu odluku trebaju donijeti bez ikakvog pritiska ili ucjena", rekao je Janša.
Premijer Slovenije je naglasio kako će evropske države i u budućnosti sve češće podržavati Tajvan i uspostavljati odnose s ovom državom.
"Želimo čvršću politiku EU kada je riječ o pitanjima Kine i Tajvana. Jaki smo na riječima, ali ne tako jaki na djelima. Mi smo čvrsto podržali litvansku vladu i podržavamo je i dalje zbog pritiska koji joj stvara Kina. Kina protestira svaki put kada neke evropske zemlje otvaraju urede na Tajvanu, ali nikada nisu otišle tako daleko kao u slučaju Litvanije. Zatrašujući je pokušaj izolacije male evropske države koja se prije 30 godina također borila za nezavisnost", pojašnjava Janša.
Nakon toga,Janša je najavio kako će Slovenija u narednom periodu donijeti sličnu odluku kao Litvanija, a koja se tiče otvaranja predstavništva na Tajvanu.
"Mi imamo normalne odnose s Tajvanom. Oni su demokratska zemlja. Teško je slušati prijestolnicu Kine u kojoj dominira jednopartijski sistem da drži predavanja o demokratiji i miru širom svijeta. Velika je šteta što se Kina protivi članstvu Tajvana u Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, jer mislim da bi to članstvo koristilo i Kini, ali i drugim državama", rekao je premijer Slovenije.
"Radimo na uspostavljanju ureda i razmjeni predstavnika. Naravno, to neće biti na nivou ambasada. Bit će na istom nivou koji trenutno imaju mnoge zemlje članice EU. Mislim da smo trgovinska predstavništva trebali već formirati u prošlosti, jer su to pitanja od zajedničke koristi", ističe Janša.
Na kraju intervjua Janša se osvrnuo i na trenutno najvažnije evropsko sigurnosno pitanje koje se tiče odnosa Ukrajine i Rusije.
"Kada govorimo o Ukrajini, govorimo o suverenoj zemlji od 40 miliona stanovnika i zemlji koja je mnogo propatila. Najgore patnje dogodile su se u sovjetsko vrijeme, kada je Ukrajinom vladao brutalni komunistički režim, a milioni ljudi su umrli od gladi ili su ubijeni. Potpuno razumijem da ne žele biti tampon zona. Ako Ukrajina želi da postane članica EU i ako narod tako odluči na referendumu, imaju našu podršku. Ako ne žele, opet će imati našu podršku. To ne treba biti odluka ni Moskve, ali ni Brisela i Washingtona", zaključio je Janez Janša.