Kritike iz Zagreba
404

Jutarnji list: Milanovićevi stavovi o BiH sve su sličniji Tuđmanovim

R. D.
Milanović sve više slični Tuđmanu, smatra Jutarnji list
Milanović sve više slični Tuđmanu, smatra Jutarnji list
Hrvatski mediji često su izuzetno kritični prema politici svoje zemlje prema Bosni i Hercegovini, kao i stavovima HDZ-a u našoj zemlji. Tako u današnjem Jutarnjem listu u kolumni "Akcent" Robert Bajruši analizira stavove predsjednika Zorana Milanovića.

Bajruši navodi kako je u kakofoniji koja je nastala prilikom posljednje razmjene uvreda između Zorana Milanovića i ministra odbrane Marija Banožića neprimjetno prošao izuzetno važan detalj, a to je da aktuelni hrvatski predsjednik podržava Milorada Dodika. Za Dodika autor kaže kako je deklarirani provoditelj politike Radovana Karadžića, koji zagovara destrukciju Bosne i Hercegovine , zbog čega je u međunarodnoj zajednici postao persona non grata.

"Naime, Milanović je prozvao Andreja Plenkovića zbog nedavne izjave o Dodiku i javno zapitao (odnosno napao) premijera 'o usklađivanju politike prema BiH i statusu Hrvata'. A sve zato što je Plenković na posljednjem samitu čelnika Evropske unije upozorio da 'u EU s oprezom i neodobravanjem čitaju poruke koje dolaze od Dodika u pogledu funkcioniranja BiH'. Milanović se postavio na zadnje noge i uzvratio: 'Ja sam hrvatski predsjednik, prije svega u Hrvatskoj, ali na određeni način i tamo, ja se pitam je li to rekao hrvatski premijer, predsjednik HDZ-a ili neko ko radi u trećem ešalonu Ureda visokog predstavnika i govori ono što želi čuti nekoliko birokrata u Briselu i nekoliko nadobudnih aktivista koji bi od BiH napravili Švicarsku, ali ne ide", podsjeća Baruši.

Bio u pitanju birokratski ešalon iz Brsela ili nesto treće, Milanovićevi stavovi o BiH sve više liče na Tuđmanove, zbog kojih je 1993. Hrvatska završila u međunarodnoj izolaciji i zamalo strpana u isti koš s Miloševićevom Srbijom, odnosno tadašnjom SR Jugoslavijom, dodaje on.

"Otkako je Milanović zasjeo na Pantovčak, Dodik je tamo rado viđen gost, još od prve posjete u septembru 2020. pa do posljednje prije desetak dana. Milanoviću je drag, pa srpske prijetnje o razbijanju BiH opisuje kao da je riječ o dječijim nepodopštinama. 'Gospodin Dodik je na određeni način talac situacije u RS-u i elemenata i ljudi koji su radikalniji od njega. Ja mislim da on uopće nije radikalan, ali u jednom trenutku to postaje malo neozbiljno', izjavio je 29. septembra. Stvarnost je puno drukčija. Gabriel Escobar, zamjenik pomoćnika sekretara u Birou za evropska i euroazijska pitanja State Departmenta, odgovara potvrdno na pitanje treba li Milorad Dodik doći pod sankcije EU i pritišće li SAD EU u vezi s tim: 'Da, radimo s evropskim partnerima da postoje posljedice za bilo koje ilegalne ili bilo koje destabilizirajuće akcije i rado ću vas izvijestiti opet nakon mog povratka iz Bosne i Hercegovine'. A visoki predstavnik međunarodne zajednice Christian Schmidt upozorio je da je zemlja u neposrednoj opasnosti od raspada i da postoji 'vrlo stvarna' mogućnost povratka sukoba te za eskalaciju eksplicitno optužio Dodika. 'Ovo je jednako otcjepljenju bez proglašenja', napisao je Schmidt u izvješću dostavljenom glavnom tajniku UN-a Antoniju Guterresu", navodi u tekstu dalje.

Autor dalje navodi kako zato, kada predsjednik Zoran Milanović pruža podršku Miloradu Dodiku, a usput dijeli ordene hercegbosanskim oficirima osumnjičenim za ratne zločine, on predstavlja opasnost po Republiku Hrvatsku.

"To ne smije biti državna politika", napisao je Robert Bajruši.