Kako je Aleksandar Vulin u službi ruskog režima pomagao zatvaranje kritičara Kremlja
Dok je bio na čelu Ministarstva unutrašnjih poslova, Vulin je koordinirao prisluškivanje ruskih disidenata u Beogradu, što je kasnije dovelo do njihovog hapšenja. Beograd je u fokusu međunarodne sigurnosne scene bio jer je Vulin sigurnost zemlje stavio u službu diktatorskog režima Vladimira Putina i tako mu pomogao da se obračuna s političkim protivnicima, prenosi Nova.rs.
Vulin, koji je pod američkim sankcijama zbog umiješanosti u međunarodni organizirani kriminal, trgovinu drogom i zloupotrebu javnih položaja, bio je glavni akter međunarodnog skandala kada je u maju 2021. skupina ruskih disidenata predvođena Vladimirom Kara-Murzom i Andrejem Pivovarovim boravila u Beogradu.
Nakon što je provedena ta akcija koja je rezultirala hapšenjem Pivovarova koji je osuđen na pet godina zatvora, a zatim je u aprilu 2022. uhapšen Kara-Murza koji je, prema riječima ruskog advokata Dimitrija Zahvatova, također u zatvoru zbog akcije koju je vodio Vulin, zajedno sa šefom ruskog Vijeća sigurnosti Nikolajem Patruševim.
"Pivovarov je uhapšen jer je Vulin Patroševu predao sadržaj presretnutih razgovora. Kara-Murza je zbog ove akcije uhapšen. U Rusiji se te stvari rade ovako, ako dobiju dovoljno materijala da te etiketiraju kao izdajnika po svojim standardima, pokrenut će postupak protiv tebe na sudu. Službeni razlog hapšenja Kara-Murze je navodno bio sastanak u Arizoni na kojem je razgovarao o ratu u Ukrajini", kaže Zahvatov.
Kako je tekla akcija prisluškivanja?
Dvije sedmice nakon posjete Beogradu, juna 2021., Pivovarov iz organizacije "Otvorena Rusija" uhapšen je na aerodromu u Sankt Peterburgu. Njegov tim je tada rekao da ga je policija ispitala kako bi mu pretražili stan.
Ubrzo se otkrilo da je Pivovarov otišao u zatvor zbog Vulinove saradnje sa sigurnosnim službama Kremlja. To je saopćio Kara-Murza, ustvrdivši da su ruski građani tokom boravka u Beogradu stalno praćeni i prisluškivani.
"Okupili smo se u jednom hotelu na Novom Beogradu. Sastanci su trajali sedam dana i odmah smo primijetili da nas prate. Svaki put kad bismo se sreli na ulici, netko je bio iza nas i pratio naše kretanje. U restoranima, kad bismo išli na ručak, neko bi sjeo pored nas i slušao o čemu pričamo. To je bilo tako jasno i apsurdno", kazao je Kara-Murza.
Kako je dalje objasnio, Vulin je samo dva dana nakon sastanka ruske opozicije u Beogradu otputovao u Moskvu i ruskom sekretaru Patruševu predao transkripte njihovih razgovora.
Šta piše u transkriptu razgovora Vulina i Patruševa?
U transkriptu razgovora stoji da je Vulin objasnio Patruševu da je upoznat s aktivnostima organizacije "Otvorena Rusija", za koju je rekao da ima podršku Zapada i da "djeluje protiv ruskih interesa".
"Obećao je da će Srbija redovno obavještavati rusku stranu o svojim aktivnostima i članovima", navodi se u dokumentu, uz napomenu da je Vulin rekao da je borba protiv obojenih revolucija izuzetno važna za Srbiju.
Istovremeno, kako se navodi u dokumentu, ruska strana upoznala je srpske kolege s razvojem svog sustava špijunaže koji omogućava praćenje sumnjivih predmeta i osoba, dok je Vulin istakao saradnju dvaju ministarstava unutarnjih poslova, dodavši da se godišnje s ruskom stranom razmijeni oko 500 informacija.
Šta je afera značila za Srbiju
Srbija se zbog aktivnosti bivšeg ministra MUP-a i saradnje s Patruševom našla na radaru institucija EU. Evropski parlament se u posljednja dva izvještaja o napretku Srbije posebno osvrnuo na aferu prisluškivanja ruske opozicije.
U rezoluciji iz 2022. EP navodi da je zabrinut zbog stvaranja Radne grupe protiv obojenih revolucija od strane Vlade Srbije i Vlade Rusije, čija svrha i ciljevi ostaju nejasni. U dokumentu se također osuđuje prisluškivanje opozicionih zastupnika.
"Izražavamo zabrinutost zbog navoda o prisluškivanju ruskih oporbenjaka u Beogradu od strane srpskih vlasti i navodnog naknadnog dostavljanja materijala ruskim sigurnosnim službama", stoji u konačnoj verziji rezolucije.
Uostalom, jedan od razloga zašto su SAD uvele sankcije Vulinu je širenje ruskog zloćudnog utjecaja u regiji, a posebno u Srbiji.
"Aleksandar Vulin odgovoran je za koruptivna i destabilizirajuća djela koja su omogućila zlonamjerne aktivnosti Rusije u regiji. Ta djela uključuju korištenje njegovog autoriteta za osobnu korist, uključujući uključenost u lanac krijumčarenja droge. Iskoristio je svoj položaj kako bi podržao Rusiju, olakšavajući zloćudne aktivnosti Rusije koje degradiraju sigurnost i stabilnost zapadnog Balkana i pružajući Rusiji platformu za daljnji utjecaj u regiji", navodi se u saopćenju američkog ministarstva finansija.
Jedna od posljedica Vulinovih postupaka je i odluka američkih službi da prekinu saradnju i razmjenu informacija s BIA-om dok njome upravlja Vulin. Ujedno, u saopćenju je i inicijativa europarlamentaraca koji predlažu da EU slijedi primjer SAD-a i uvede sankcije osobi od povjerenja Aleksandra Vučića.