Kako je rat u Ukrajini dao dodatni vjetar u leđa autokratama u Evropi
Rat u Ukrajini koji traje nešto duže od mjesec dana u potpunosti je poremetio planove i ideje u mnogim državama, a političke vođe natjerao na drugačiji pristup. Ratna kriza uzrokuje mnoge druge krize, poput inflacije, nestašice hrane, nesigurnosti i slično. Upravo je to muzika za uši autokrata koji se javnosti prodaju kao nacionalni heroji.
Priča iz Mađarske
Premijer Mađarske Viktor Orban odnio je pobjedu na općim izborima četvrti uzastopni put, njegov peti ukupno nakon što su ankete već pokazivale ogromnu podršku njegovoj nacionalističkoj stranci Fidesz.
U pokušaju da pobijede na izborima, šest opozicionih stranaka odlučilo je podržati jednog kandidata, Petera Marki-Zaya. Na dan glasanja podrška ovim partijama je pala i pokazali su da se ne mogu nositi sa Fideszom, partiji koja je osigurala dvije trećine od ukupnih zastupničkih mjesta u parlamentu.
Prema podacima Nacionalnog izbornog ureda pod Orbanovim vodstvom Fidesz je osvojio 53 posto glasova dok je opoziciona koalicija Ujedinjeni za Mađarsku osvojila 34 posto glasova. Nekoliko stvari u kampanji za ponovno osvajanje vlasti se naročito ističe.
Orbanova pobjeda dolazi za vrijeme rata u susjednoj Ukrajini, situaciji u kojoj dokazano glasači biraju predstavnike koji su već na vlasti.
Mađarski premijer dramatično je promijenio ton svoje kampanje nakon ruske invazije Ukrajine objašnjavajući izbor između kandidata kao izbor između mira i stabilnosti na jednoj strani i rata na drugoj.
Za to vrijeme iz opozicije su pozivali da Mađarska podrži Kijev i ponaša se u skladu sa smjernicama EU i NATO-a. Međutim, provladini mediji su konstantno prenosili poruke kako je to pokušaj da se Mađarska uvuče u konflikt. Orban kao dugogodišnji saveznik Vladimira Putina insistirao je da Mađarska ostane neutralna i održi svoje bliske ekonomske veze sa Moskvom posebno kada je u pitanju nastavak uvoza ruskog plina i nafte.
Pod vodstvom Orbanove vlade Mađarska se našla u raskoraku sa stajalištima Evropske komisije kada su u pitanju migracije, reforme sudstva i medijske slobode. Sinoćnja pobjeda Orbana daje mu legitimitet da nastavi voditi državu kao što je to radio i do sada jer alibi ima u podršci biračkog tijela.
"Odnijeli smo pobjedu tako veliku da je možete vidjeti s Mjeseca, a zasigurno je vidljiva iz Brisela", izjavio je Orban u nedjelju nakon pobjede na izborima.
Rezultati izbora pokazali su da je Mađarska podijeljeno društvo. U glavnom gradu Budimpešti, šest opozicionih stranaka koje su nastupale zajedno dobile su većinu glasova. Orbanova stranka FIdesz odnijela je pobjedu u ostatku zemlje, posebno ruralnim dijelovima.
Primjer Srbije
Slična situacija je i u Srbiji. Iako je opozicija ranije možd ai nadala d amože nešto promijeniti, rat u Ukrajini na površinu je izbacio odavno zaboravljene i u političkom smislu nevidljive desničare poput dva pokreta Dveri i Zavetnici. Upravo će oba ova pokreta biti parlamentarna snaga u Skupštini Srbije. I jedni i drugi su otvoreno na strani Rusije, a rat u Ukrajini su iskoristili za naglašavanje svojih ideja, za što su tražili i dobili znatnu podršku u javnosti.
Rat u Ukrajini je i vladajućem SNS-u, odnosno Aleksandru Vučiću dobro došao u pozicioniranju ka Evropi. Već prvo obraćanje Vučića ukazuje da će primat njegove politike biti okrenut ka Zapadu, ali da će pokušati zadržati dobre veze i sa Rusijom, ali i Kinom.
A jačanje krajnjih desničara Vučiću će također poslužiti kao dokaz kakva Srbija može da bude i u toj igri on i njegova stranka predstavljaju prihvatljivo rješenje za Zapad.
Stoga, ako se po jutru dan poznaje izbori širom Evrope, poput onih u Francuskoj, Sloveniji i tako dalje, koji su planirani ove godine, mogli bi biti obojeni znatnom notom rata u Ukrajini.