"Srpski svet" u Srbiji
8

Kuda ide Srbija i zašto je Vučiću trebalo više od tri mjeseca da izabere novu/staru premijerku

R. D.
Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE
Dok na jednoj strani želi riješiti stoljetni kosovski problem, nevješto balansira između opredijeljenosti prema svjetskim silama ili nastoji postati regionalni igrač s rebrendiranom nacionalističkom odrednicom "Srpski svet", Aleksandru Vučiću na domaćem terenu ide sve lošije.

Iako su izbori bili dalekog 22. juna, Srbija danas ima tek svježu novu/staru mandatarku Anu Brnabić, za koju se ranije sa sigurnošću tvrdilo da odlazi u diplomaciju, dok se Vučićev "reality show" izbora ministara i sastavljanja nove vlade nastavlja.

Čekalo se toliko dugo jer predsjednik Aleksandar Vučić već osam godina koristi izborne kampanje, često u okviru vanrednih raspisanih izbora, da suštinski vlada kao pojedinac, kaže za Klix.ba pravnica iz Centra za pravosudna istraživanja i kolumnistica Sofija Mandić. To je sistem, dodaje, u kojem su nekada formalno, a nekada samo praktično, suspendovane Skupština i Vlada.

"Isto se odnosi i na korištenje ustavnih rokova za formiranje vlade - rok od 90 dana je zloupotrijebljen za održavanje još nekoliko mjeseci bezvlašća, a koje suštinski traje od proglašenja vanrednog stanja u martu ove godine. Da je rok zloupotrijebljen govori nam to što Srpska napredna stranka (SNS) sama ima gotovo dvotrećinsku većinu za formiranje vlade, a s dosadašnjim koalicionim partnerima čini većinu od 241 od ukupno 250 poslanika", kaže ona.

Poseban problem predstavlja to što je Vučić o mandatarki odlučio na sjednici partijskog organa, dodaje ona, što je ustavom zabranjeno.

"Stranke ne mogu vršiti vlast i odabir nosilaca javnih vlasti na ovaj način. Zašto Ana Brnabić, mislim da je odgovor na to pitanje jednostavan, do sada je bila dovoljno poslušna, a za poziciju predsjednice Vlade se trenutno ne traži ništa više od toga", smatra ona.

Mnogi od unutrašnjih do međunarodnih faktora Vučiću prebacuju skoro potpuni izostanak opozicije, a naša sagovornica smatra kako srbijanski predsjednik izostanak opozicije ne može kompenzirati ni na koji način.

"Vrlo je upitno da li to uopšte i želi. Skupština u kojoj vladaju jednoumlje i jednoglasna podrška vladi je ideal SNS-a od dolaska na vlast. Mislim da je ta opsesija - da je sve osim jednoglasne podrške malo - toliko jaka da postoje velike šanse da obje poslaničke grupe (Dačićev SPS i Šapićev SPAS) budu dio izvršne vlasti", izjavila je.

Pitanje koje zaokuplja medije u Srbiji, hoće li Vučić ostati vjeran Dačiću kao koalicijskom partneru ili se odlučiti za bivšeg vaterpolo šampiona, je prema mišljenju Sofije Mandić potpuno sporedno.

"Ako neko slučajno i ostane van izvršne vlasti, to u ovoj našoj situaciji neće nužno značiti da će biti opozicija vladajućoj politici. Samo će čekati neku novu raspodjelu karata ili nešto mrvica sa stola u vidu upravljanja javnim preduzećima ili drugih sličnih utješnih nagrada. Srpska skupština nema i neće imati opoziciju u ovom sazivu Skupštine i to ne može promijeniti nikakva Vučićeva kombinatorika", zaključila je ona.