Istražuje se pozadina
887

Milanović: Ozbiljan incident, u grad nam je pala letjelica od šest tona i zašto ranije nije oborena

V. K.
Zoran Milanović (Screenshot: HRT)
Zoran Milanović (Screenshot: HRT)
Predsjednik Hrvatske Zoran Milanović obratio se javnosti povodom posljednjeg incidenta u Zagrebu, gdje se tokom noći srušila za sada neidentifikovana bespilotna letjelica.
Milanović je naglasio kako su već poznati podaci o tome odakle je letjelica došla te da je u hrvatski zračni prostor ušla iz Mađarske.

"Nikakvu dojavu o tome nismo dobili. Objekt je letio iznad Mađarske duže od 40 minuta, u hrvatskom prostoru je proveo manje od sedam minuta i onda se srušio na širem području Jaruna. Riječ je o ozbiljnom incidentu i tretiramo ga tako", rekao je Milanović.

Također, naglasio je kako je istraga u toku, ali da je uvjeren kako je letjelica zapravo zalutala u hrvatski zračni prostor.

"Građane pozivamo da budu mirni, jer ovakve se stvari u sukobima ovakve vrste mogu dogoditi. Radi se o incidentu. Za određene stvari je potrebno utvrditi kako je do toga došlo. Ta letjelica je veličine aviona. Gledamo šta se događa u Ukrajini, ali o ovom događaju, kad je u šire središte grada veličine gotovo milion ljudi pala letjelica teška šest tona, nisam vidio da je izvijestio bilo ko na CNN-u, BBC-ju i Al Jazeeri... Kao da je pala kiša, a ne, srećom, nenaoružana bomba", poručio je predsjednik Hrvatske.

Iako su radari detektovali letjelicu, Milanović ističe kako je ona bila prekratko u hrvatskom zračnom prostoru da bi se reagovalo.

"Radari su detektirali, ali bila je kratko u prostoru, nije ovo trenutak za prozivke bilo koga. Nazvao sam premijera da porazgovaramo o ovome, a činjenice će se utvrđivati. Zanima me kako je moguće da nesofisticirana letjelica provede sat na nebu članica NATO-a, a da to niko ne vidi. Letjela je brzinom komercijalnog putničkog aviona i srušila se u Zagrebu kad joj je nestalo goriva. Iz regije nije, ne brinite", naglašava Milanović.

Uprkos činjenici da je letjelica u Hrvatsku došla iz Mađarske, Milanović ističe kako je ovo problem i glavnog štaba NATO-a.

"To nije stvar samo Mađarske, već i zapovjedništva NATO-a, koje je trebalo reagirati, ali nije se dogodilo ništa. Protuzračna odbrana u cijeloj Istočnoj Evropi je u skromnom stanju, i tu ovisimo o zapadnim saveznicima. Ovo je nepredviđena situacija da moramo ovisiti i o partnerima, susjedima, članicama NATO-a kod kojih se dogodila organizacijska i proceduralna situacija zbog koje je ovo prošlo potpuno nezapaženo. Uz današnju tehniku - čudno", smatra Milanović.

Na kraju, Milanović je naglasio kako se ne namjerava obraćati ambasadorima ili zvaničnicima Rusije ili Ukrajine kada se utvrdi pod čijom je kontrolom letjelica zapravo bila.

"Tamo je rat i stvari nisu u kontroli. Mi tu ne možemo ništa, nažalost", zaključio je Milanović.