Govorio na skupštini UN-a
78

Milo Đukanović iz New Yorka poručio: Ili ćemo tolerisati desničarske ideje ili napraviti iskorak

N. V.
Nakon regionalnih lidera, predsjedavajućeg Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željka Komšića i predsjednika Hrvatske Zorana Milanovića, na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija u New Yorku govorio je i predsjednik Crne Gore Milo Đukanović.

Đukanović se učesnicima 76. zasjedanja Generalne skupštine UN-a istaknuo neke globalne probleme sa kojima se suočava i region. Naveo je kako se ti problemi, bez snažnog liderstva, samo multiplikuju.

"Bez liderstva svijet nije u stanju da pruži ono što naši građani očekuju i na šta polažu pravo. Na našu zajedničku nesreću, posljednjih godina u svijetu se suočavamo sa krizom liderstva. Njene posljedice posmatramo u gotovo svim sferama globalnih odnosa. Fragmentiranost i nacionalni pristup i dalje dominantno obilježavaju ponašanje ključnih međunarodnih aktera. Umjesto zajedničkih konkretnih akcija, danas u svijetu sve češće dijelimo samo zajedničke brige", kazao je predsjednik Crne Gre Milo Đukanović.

On je ukazao da je pandemija koronavirusa najveća kriza od osnivanja Svjetske organizacije. Međutim, dodao je, zrelim i odgovornim pristupom, iz svake krize možemo izvući pouke - ovog puta to je ona koja, kako kaže Đukanović, "glasno opominje na značaj zajedništva i međunarodne solidarnosti u iznalaženju globalnih rješenja".

"Svijet je, čini se, na raskrsnici – ili ćemo se kretati ka daljem izolacionizmu i eroziji povjerenja, tolerišući porast ksenofobije, nacionalizama i desničarskih ideja, ignorišući alarmantna upozorenja o stanju životne sredine, prećutno prihvatajući porast nejednakosti na svim poljima, ili ćemo, pak, napraviti iskorak ka sigurnijoj i boljoj budućnosti za sve i krenuti putem zajedničke agende – ka onome kako je generalni sekretar Antonio Guterres kazao 'za narod, za planetu, za prosperitet i za mir'. Za budućnost koja će se temeljiti na najvišim vrijednostima jednakosti i pravednosti, na odgovornosti i solidarnosti, a ne na retrogradnim ideologijama, sebičnosti i jeftinom populizmu", kazao je Đukanović u današnjem obraćanju.

Naveo je da su lideri dužni da zajedno sa građanima iskoriste ovu priliku za pokretanje s mrtve tačke i izgradnju zelenijeg, pravičnijeg i održivijeg svijeta.

"Za to će biti nužan efikasan i osnažen multilateralizam, sa retorikom koja ustupa mjesto djelima. Potreban je novi društveni svjetonazor unutar država i obnovljeni globalni dogovor između država, da bi se prevazišle postojeće geostrateške podjele i disfunkcionalni međunarodni odnosi", naveo je on.

Dodao je da oporavak od pandemije i revitalizovani multilateralizam moraju biti utemeljeni u pravičnoj globalizaciji, poštovanju ljudskih prava i dostojanstvu svih, u zaštiti životne sredine i odgovornom odnosu prema prirodi, na rezultatima koji će se mjeriti humanim, a ne isključivo ekonomskim parametrima.

"Naš cilj mora da bude mir, ali ne kao puko odsustvo rata i razvoj ne isključivo zbog profita. To mora biti mir i napredak koji znače dostizanje najviših demokratskih standarda i kvaliteta života za sve, sadašnje i buduće generacije", jasno je poručio predsjednik Đukanović.

Crna Gora demonstrirala političku posvećenost mandatima mirovnih operacija

Đukanović je dans jasno saopštio da je kroz podršku inicijativi generalnog sekretara Gutereša „Akcija za očuvanje mira“, Crna Gora još jednom demonstrirala političku posvećenost mandatima mirovnih operacija i njihovom efikasnom djelovanju, naročito na planu zaštite civila, piše CdM.me.

“Ostajemo odlučni da, shodno mogućnostima, doprinosimo očuvanju i unapređenju međunarodnog mira i bezbjednosti, kao i da proširimo svoje učešće u humanitarnim i mirovnim misijama UN”, istakao je on.

Naglasio je da, usljed očitog pogoršanja sveukupne međunarodne bezbjednosne klime, modernizacije oružanih sistema, kao i kraha nekih od najvažnijih strateških instrumenata u ovom domenu, međunarodna arhitektura za razoružanje, neproliferaciju i kontrolu naoružanja nalazi se pod značajnim pritiskom.

“I to je ono na šta Crna Gora kao odgovorna članica UN i članica NATO skreće pažnju. Podrška implementaciji i jačanju i daljem razvoju multilateranih ugovora u oblasti razoružanja, neproliferacije i kontrole naoružanja mora biti imperativ za sve nas”, jasan je Đukanović.