Rukovodilac Službe Josip Mataija rekao je da se situacija ove godine povoljnija nego u istom periodu lani kada je broj smrtno stradalih bio 247, iako se u posljedih desetak dana dogodilo osam teških saobraćajnih nesreća u kojima je poginulo devet lica.
Mataija je na vanrednoj konferenciji za novinare istakao da se analizom saobraćajanih nesreća pokazuje da se one najteže događaju zbog ljudskih grešaka, a glavni uzrok i dalje je brzina.
On je najavio da će policija u narednom periodu u kontinuitetu biti na najugroženijim saobraćajnicama, sprovoditi ciljane aktivnosti u vrijeme kada se događaju najteže saobraćajne nesreće i sankcionisati prekršaje koji dovode do takvih nesreća.
To su prevelika brzina, vožnja pod uticajem alkohola i droga, nepropisno preticanje, nepoštivanje prednosti prolaska, nepropisno kretanje pješaka, nekorištenje pojasa, prekršaji vozača mopeda i motocikala, te izbjegavanje nošenja zaštitne kacige, prenose hrvatski mediji.
Iz policije najavljuju da će posebna pažnja biti usmjerena na mlade vozače i one koji su ponovili prekršaj.
"Pojačane aktivnosti biće na snazi dok se stanje ne smiri, a nakon toga policija će i dalje provoditi redovne aktivnosti", poručio je Mataija.
Policija je pozvala sve učesnike u saobraćaju da brzinu prilagode uslovima na putu, ne konzumiraju alkohol prije i za vrijeme vožnje, koriste pojas na svim sjedalima u vozilu, dječije sjedište i zaštitnu kacigu.
Iz policije poručuju vozačima da bez obzira na žurbu ne ulaze u rizična preticanja i da pojačaju pažnju na pješačkim prelazima, a biciklistima da budu propisano označeni.