Protesti i diplomatija
218

Nakon Hrvata Vučić se "okomio" na Slovence: Beograd protjerao slovensku državljanku

Piše: B. H.
Aleksandar Vučić (Foto: EPA-EFE)
Aleksandar Vučić (Foto: EPA-EFE)
Slovenija još uvijek čeka objašnjenja od srbijanskih vlasti u vezi s protjerivanjem slovenske državljanke koja je prošle sedmice u Beogradu učestvovala na događaju za nevladine organizacije, izjavila je u Briselu ministrica vanjskih poslova Tanja Fajon.

Najavila je da će Slovenija poduzeti odgovarajuće mjere, a o incidentu će obavijestiti i visoku predstavnicu EU za vanjsku politiku Kaju Kallas.

Kako je pojasnila ministrica vanjskih poslova Tanja Fajon, Slovenija je zajedno s drugim državama čiji su državljani protjerani zatražila objašnjenja od Ministarstva vanjskih poslova Srbije u vezi s incidentom. Najavila je da će te države također poduzeti odgovarajuće mjere, ali da još uvijek čekaju odgovor.

O ovome je u Briselu, gdje se održava sastanak ministara vanjskih poslova EU, već razgovarala s austrijskim kolegom Alexandrom Schallenbergom, a na incident će upozoriti i visoku predstavnicu EU za vanjsku politiku Kaju Kallas.

Protestna nota

Srbijanska policija je prošle srijede iz države protjerala nekoliko aktivista i aktivistkinja iz Hrvatske, Slovenije, Rumunije, Bosne i Hercegovine te Sjeverne Makedonije koji su u Beogradu učestvovali na radionici za nevladine organizacije u organizaciji Erste fondacije. Prema navodima nevladinih organizacija, ukupno su protjerali 14 osoba i zabranili im ulazak u Srbiju na godinu dana. Prema navodima austrijskih vlasti, Beograd je protjerao i jednog austrijskog državljanina.

Austrijska ambasada u Beogradu ocijenila je postupanje srbijanskih vlasti neprihvatljivim i zatražila objašnjenja od Ministarstva vanjskih poslova Srbije, saopćilo je u petak austrijsko Ministarstvo vanjskih poslova. Također, Zagreb je u protestnoj noti zatražio objašnjenje i izrazio oštar protest.

Ministarstvo vanjskih poslova Srbije je, reagirajući na protestnu notu Hrvatske, u četvrtak saopćilo da je neprikladno da državni službenici i politički akteri u Hrvatskoj optužuju Srbiju da je ugrozila slobodu kretanja i govora nekoliko hrvatskih državljana, navodeći da su s njima postupali u skladu s uobičajenom međunarodnom praksom.

U Beogradu su također naveli da bi Hrvatska trebala objasniti svojoj javnosti šta su te osobe zaista radile u Srbiji.

Aktivisti su iz Srbije protjerani u vrijeme studentskih protesta nakon rušenja nadstrešnice na željezničkoj stanici u Novom Sadu u novembru, u kojem je poginulo 15 ljudi. Od tada se društvene prilike u zemlji pogoršavaju, a protesti sve više iritiraju vlasti, koje za njihovu odgovornost pripisuju i stranim utjecajima.