Manjine nezadovoljne
27

Nakon prijetnji bojkotom odložen početak popisa stanovništva u Crnoj Gori

F. H.
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Mandatar za sastavljanje nove Vlade Crne Gore Milojko Spajić kazao je da će nova vlada predložiti odlaganje popisa na mjesec dana kako bi se u tom periodu stvorili uslovi da ova društvena aktivnost dobije legitimitet.

Spajić je kazao da smatra da je za legitimitet popisa bitna i participacija opozicije u popisnim komisijama kako se ne bi dovodila u pitanje relevantnost podataka.

"Popis je statistička kategorija i kvalitet prikupljenih podataka je jako važan za državu jer nam prvenstveno pomaže kod donošenja ključnih odluka za budućnost naše zemlje. Među najbitnijim pitanjima su: koliko mladih je napustilo Crnu Goru idući trbuhom za kruhom, kakvo nam je tržište rada, da li nam je potrebna rekalibracija strategije izgradnje stambenih objekata, itd”, kazao je Spajić.

Također, dodao je, popis za period od mjesec dana koje se poklapa sa praznicima, omogućilo bi i učestvovanje u popisu i onih građana koji su odsutni iz svog mjesta prebivališta, zbog sezonskih poslova u nekoj drugoj crnogorskoj opštini, ili onih koji privremeno borave u inostranstvu, kao jedan od ključnih zahtjeva stranaka i vijeća manje brojnih naroda, prenosi Cdm.me.

“Zbog legitimiteta, a kako bi podaci bili neupitni, predložićemo i uvođenje specijalnog softvera, koji bi omogućio da svaki građanin izvrši kontrolu nakon što popisivač uzme podatke, čime bi se onemogućile bilo kakve malverzacije i navodna neobjektivnost popisavača. Kako je popis jako važan za državu zbog dobijanja novih ažuriranih podataka, a društvena kohezija i duh kompromisa zbog našeg jasnog opredjeljenja da budemo dio civilizovanog svijeta i EU, očekujem da će svi politički akteri uzeti učešće u ovom procesu kako bi doprinijeli spuštanju tenzija i preusmjeravanju potpunog fokusa na ekonomiju", zaključio je Spajić.

DPS je najavio bojkotovanje popisa nakon što nije usvojen njihov zahtjev o odlaganju popisa za šest mjeseci jer kako su smatrali nisu stečeni institucionalni uslovi za održavanje tog procesa jer u Crnoj Gori nije formirana vlada. Osim DPS-a na bojkot su pozvali i Socijaldemokrate te Liberalna partija.

Predstavnici Bošnjaka i Albanaca su tražili odlaganje popisa za mjesec dana. Bošnjačko nacionalno vijeće traži da se popis odloži kako bi se popisni materijal odštampao na svim jezicima u službenoj upotrebi i institucije pripremile za njegovo sprovođenje. Predstavnici Albanaca su tražili da se materijal štampa i na albanskom jeziku.

Prema posljednjem popisu iz 2011. u Crnoj Gori živi 45 posto Crnogoraca, 29 posto Srba, 9 posto Bošnjaka, 5 posto Albanaca, 3 posto Muslimana, i po jedan posto Hrvata i Roma.