Napadi na Komšića u Saboru Hrvatske: Položaj Hrvata u BiH nikad nije bio gori
Miroslav Škoro (Domovinskog pokret) naglasio je da Hrvati u BiH očekuju ozbiljnu raspravu o svom položaju, a ne nabrajanje što su predsjednik Vlade i Ministarstvo vanjskih poslova radili u prošloj godini.
"Položaj Hrvata u BiH je vrlo loš, čak gori nego je bio za vrijeme Jugoslavije. Zadaća je Republike Hrvatske da skrbi o Hrvatima izvan Hrvatske, ali i da, kao supotpisnica Dejtonskog sporazuma, onda kada se duh tog sporazuma u jednakopravnosti narušava, intervenira", kazao je Škoro.
Kritizirao je i model pomoći Hrvatima u BiH kroz kupnje knjiga, stipendije ili izdvajanje novaca za zvonik ocijenivši takvu pomoć "promašenom i jalovom".
Hrvoje Zekanović (Hrvatski suverenisti) govoreći o Hrvatima u BiH kazao je kako se sve svelo na humanitarnu pomoć, edukacije i protokole, a da položaj Hrvata u Bosni i Hercegovini nikad nije bio lošiji.
"Riječ je o opstanku Hrvata u BiH, o prvorazrednom političkom problemu, o nepoštivanju Dejtonskog sporazuma. Hrvata je sve manje, u kulturnoj, identitetskoj i ekonomskoj su krizi, a naše aktivnosti su se svele na jedno izvješće u godini dana", kazao je Zekanović.
Nino Raspudić (Most) izviještaj o provedbi Deklaracije nazvao je "katalogom održanih sastanaka i upućenoj humanitarnoj pomoći" te upozorio na nedostatak konkretne vanjskopolitičke potpore.
"Hrvatska je trebala proglasiti Željka Komšića personom non grata i treba jasno staviti do znanja da ne samo da neće podržati europski put BiH, već i da će blokirati dobivanje statusa zemlje-kandidata dok se ne promjeni Izborni zakon", rekao je Raspudić.
Dalija Orešković (Centr i GLAS-a) drži da je izvještaj pun fraza i parola o jednakopravnosti hrvatskog naroda, a da nigdje se ne spominje kvaliteta života Hrvata u BiH.
"Sliči na hvaljenje lika i dijela boga Sunca Plenkovića", kazala je.
Arsen Bauk (SDP) najavio je da će njegova stranka izvještaj o provedbi Deklaracije primiti na znanje ocijenivši ga dobrom prilikom da se raspravlja o BiH.