Naučnici kažu da je Hrvatska jedina zemlja u EU koja zasijava oblake srebrovim jodidom: Je li to opasno?
Ali, dodao je da neka istraživanja pokazuju da primjena srebrovog jodida povećava štetu od grada.
"To je totalno suprotno od očekivanog. Zato smo vrlo oprezni s upotrebom", kazao je.
Güttler je i ranije objašnjavao zašto smatra da je zasijevanje oblaka srebrovim jodidom kontraproduktivno.
"DHMZ je jedina nacionalna meteorološka služba u čitavoj EU koja ima zakonsku obavezu zasijavanja konvektivnih oblaka srebrovim jodidom, a kako bi se djelovalo na grad. Zašto je to potencijalno opasno, posebno u slučaju velikih tučonosnih oblaka?
-
"Ukratko, sovjetska metoda suzbijanja grada nije bila tako učinkovita u centralnoj Švicarskoj kako su tvrdili sovjetski naučnici. Naprotiv, većina procjena sugeriše određeni trend prema VEĆOJ energiji grada kad je zasijana i većoj površini pod gradom kad je zasijana."
-
"Sirovi podaci pokazuju porast energije tuče za faktor 3 prilikom zasijavanja. Ovo je suprotno od onoga što se očekuje od zasijavanja."
- "Uprkos tome, većina čitatelja će se složiti s nama da su operacije zasijavanja bile učinkovite na pogrešan način. U svakom slučaju očito je da primijenjenu metodu kao sredstvo zaštite od grada treba napustiti odmah", napisao je nedavno na društvenim mrežama.
Kako je kazao, grad je ozbiljan problem s potencijalno velikim štetama.
"Ali, zasijavanje oblaka srebrovim jodidom je neučinkovito, a potencijalno i opasno. Ovo ću ponavljati svake godine", napisao je Güttler.
On je istakao da se očekuje da ljeto bude toplije od prosjeka, ali i da se ovakve oluje, kakve smo zadnjih dana imali u Hrvatskoj, Srbiji, Mađarskoj, Rumuniji, Bugarskoj i Bosni i Hercegovini, ne mogu predvidjeti.