Huligani i politika
16

New York Times je kriminal Veljka Belivuka povezao sa Vladom Srbije

S. M.
Gangster i vođa navijačke grupe "ultrasa", koji je također navodno imao veze s vladom Srbije, uhapšen je nakon niza jezivih ubistava povezanih sa beogradskim fudbalskim stadionom.

Ubrzo nakon što su prošlog mjeseca uhapsili muškarca osumnjičenog da je vodio kriminalnu bandu povezanu sa serijom brutalnih ubistava, srpski policajci izvršili su raciju u tajnom skrovištu grupe unutar stadiona koji koristi fudbalski klub Partizan

Soba koja se nalazi u zapuštenom restoranu ispod tribina zapečaćena je kao mjesto zločina nakon što su istražitelji u potrazi za dokazima veza između nogometnih huligana i organizovanog kriminala tamo pronašli oružje.

Zid sobe je premazan bijelom i crnom bojom s imenom koje navijači Partizana koriste za sebe "Grobari“, ime koje je sasvim zasluženo. Aktivnosti dijela najvatrenijih navijača oba gradska kluba u Beogradu odavno se povezuju sa nasiljem.

Francuski navijač koji je 2009. putovao u Beograd da bodri svoj tim Toulouse u utakmici protiv Partizana preminuo je nakon što je pretučen gvozdenim šipkama i lancima za bicikle. U tom slučaju 14 navijača Partizana osuđeno je za ubistvo.

Nasilne tendencije učinile su i srpske ljubitelje fudbala, posebno one dva rivalska beogradska tima, moćnom snagom na ulici i u burnoj politici zemlje.

Pitanje koje sada zaokuplja Srbiju je šta je dovelo do prošlog hapšenja Veljka Belivuka, za kojeg se sumnja da je kriminalac i vođa grupe nasilnih navijača Partizana. Dugo je radio nekažnjeno, a navodi se da je imao bliske veze s vladom i snagama sigurnosti.

U vladinim saopćenjima, Belivuk se opisuje kao mafijaš čije hapšenje signalizuje odlučnost da se obuzda kriminalna grupa koja je pomogla poticanju stravičnog nasilja u balkanskim ratovima devedesetih, atentat na premijera Zorana Đinđića 2003. godine i ometala srpske napore da postanu normalna evropska zemlja.

"Naša poruka je da smo završili s ovom bandom", izjavio je 6. marta Aleksandar Vučić, nakon što je državna televizija emitovala grozne slike obezglavljenog tijela mladića s tetovažom Crvene zvezde na nozi - navodne žrtve bande Belivuka.

Istražitelji su takođe povezali Belivuka s decenijskim ratom između dva suparnička kriminalna klana zbog kontrole unosne rute krijumčarenja droge preko Jadranskog mora, od susjedne Crne Gore do zapadne Evrope.

Vladina verzija zašto su Belivuk i 16 njemu bliskih ljudi uhapšeni, zgrozila je one koji prate rad srpskih fudbalskih klubova i njihove navijače, od kojih su najnasilniji poznati kao "ultrasi".

"Naše fudbalske huligane kontroliše država - oni rade ono što im država naredi", rekao je Mirko Poledica, predsjednik Sindikata profesionalnih fudbalera "Nezavisnost", glavnog udruženja igrača Srbije.

Rekao je da su nasilni navijači poput Belivuka toliko zastrašujuća sila da je nadzor nad njima uvijek bio prioritet svake vlade koja želi izbjeći nevolje i ostati na vlasti.

On je rekao da je Belivuk bio sredstvo vlade te je korišten za razbijanje opozicionih skupova i pružanje ulične sigurnosti za inauguraciju Vučića 2017. godine.

Premijerka Srbije Ana Brnabić rekla je u intervjuu da mu je meta bio gospodin Vučić, te da je daleko od istine da je bio partner Belivuku. "Imam vjerodostojne informacije da je njegov život bio u opasnosti", rekla je. "Bilo je krajnje vrijeme da se djeluje zbog svih prijetnji koje predstavlja organizovani kriminal."

Vladimir Vuletić, beogradski profesor prava i bivši potpredsjednik Partizana, koji je izašao u javnost sa optužbama za vladin dogovor sa uhapšenim vođom bande, svakodnevno je napadan u tabloidnim novinama koje su pod kontrolom Vučića.

Sumnje da je Belivuk imao moćne prijatelje u vladi rastu od 2016. godine, kada je uhapšen zbog optužbi za ubistvo, ali je potom pušten nakon što su DNK i drugi dokazi protiv njega nestali ili su morali biti odbačeni jer su uništeni.

Mreža za istraživanje kriminala i korupcije (Krik) kasnije je objavila fotografije na kojima se vidi kako pripadnik srpske policije prisustvuje fudbalskim utakmicama s Belivukom. U to vrijeme policajac je imao bliske veze sa višim zvaničnikom Minisarstva unutrašnjih poslova.

Urednik Krika Stevan Dojčinović tvrdi da je partnerstvo vlade i Belivuka propalo prošle godine iz nepoznatih razloga, moguće zbog internog raskola u vladajućoj Srpskoj naprednoj stranci, čiji se članovi u istrazi povezuju s Belivukom.

Za obične navijače Partizana, gospodin Belivuk nikada nije bio pristalica, već prevarant kojeg je gospodin Vučić poslao da kontroliša i diskredituje rivale Crvene zvezde.