Ponovo ukinuta
65

Ovo su ključna pitanja na koja mora odgovoriti optužnica za ubistvo Danke Ilić

Piše: D. R.
Danka Ilić (Foto: Arhiv)
Danka Ilić (Foto: Arhiv)
Godinu dana kasnije optužnica za ubistvo Danke Ilić još uvijek nije potvrđena. Od samog početka, nedostaju odgovori na pitanja "gdje je tijelo djevojčice" i "zašto nema dovoljno materijalnih dokaza".
Apelacioni sud u Nišu ponovo je ukinuo optužnicu kojom se Dejan Dragijević i Srđan Janković terete za ubistvo dvogodišnje Danke Ilić u Banjskom polju u Boru.

Dvogodišnja djevojčica Danka Ilić nestala je 26. marta prošle godine. Uslijedila je opsežna potraga terena, koja je trajala danima, a nakon toga se pojavio snimak iz Beča na kojem se našla djevojčica koja podsjeća na Danku Ilić. U međuvremenu je austrijska policija saopćila da se ne radi o Danki Ilić.

Vučić saopćio da je ubijena

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić saopćio je da je Danka ubijena, da su dvije osobe privedene i da su priznale zločin, te da se radi o radnicima JKP Vodovod iz Bora Srđanu Jankoviću i Dejanu Dragijeviću.

Prema tvrdnjama istražnih organa, sumnja se da su osumnjičeni upravo službenim vozilom udarili Danku, a potom je stavili u automobil. Dijete se u jednom trenutku navodno osvijestilo, nakon čega ju je jedan od optuženih usmrtio. Zatim su tijelo sakrili na nepoznatoj lokaciji, prenosi Nova.rs.

Gde je tijelo djevojčice?

Ono što dodatno unosi zabunu jeste pitanje zbog čega osumnjičeni nisu otkrili gdje je tijelo kada su, kako je saopćio MUP, priznali izvršenje krivičnog djela. Godinu dana kasnije i dalje nema odgovora gdje je tijelo djevojčice.

Još jedan ključni propust jeste nedostatak materijalnih tragova, pa je pravo pitanje na čemu se zaista bazire optužnica protiv Jankovića i Dragijevića. Također, ni na jednom od njih nisu pronađeni biološki tragovi djeteta.

Neslaganja u GPS vještačenju

Ključna je i analiza GPS kretanja osumnjičenih na dan nestanka djevojčice.

Policija je još na početku istrage saopćila da su se osumnjičeni, nedaleko od imanja porodice Ilić, zaustavili u kritičnom periodu i da je utvrđeno njihovo zadržavanje na tom mjestu.

Ipak, novinari Insajdera su, u međuvremenu, došli do izvještaja vještačenja GPS uređaja u vozilu Vodovoda, na osnovu kojeg je i rekonstruisano kretanje dvojice osumnjičenih 26. marta.

Kako je otkrio pomenuti medij, kada se podaci vještaka uporede sa tvrdnjama koje je policija javno saopćila poslije hapšenja dvojice osumnjičenih, dolazi do ozbiljne razlike u vremenu zaustavljanja vozila. Tako vještaci tvrde da se vozilo Vodovoda ispred kuće porodice majke Danke zaustavilo i okrenulo za ukupno 53 sekunde. Policija je tvrdila da je zaustavljanje trajalo dva i po puta duže.

Razlika između policije i vještaka je i u vremenu zadržavanja dvojice osumnjičenih na deponiji na kojoj su, kako tvrdi policija, bacili tijelo djevojčice.

Ubistvo ključnog svjedoka

Smrt Dalibora Dragijevića, brata osumnjičenog Dejana, također je dovela u pitanje optužnicu, ali i sama priznanja osumnjičenih za zločin, a koja su naknadno povukli. Dalibor Dragijević je priveden zbog pomaganja brata u sakrivanju tijela, a preminuo je tokom saslušanja u policijskoj stanici u Boru.

Policija je tada saopćila da je Dragijević preminuo prirodnom smrću, međutim, Radar.rs je otkrio da je riječ o nasilnoj smrti, te da je Dragijević imao brojne povrede na tijelu. Do danas niko od policijskih službenika nije priveden zbog njegove smrti.