Ovo su mjere koje se od danas primjenjuju u hrvatskim školama: Vrata se zaključavaju, učenici pregledaju
Protokol se, između ostalog, odnosi na to da se škole zaključavaju i da se u njih može ulaziti samo uz najavu.
Ministar nauke, obrazovanja i mladih Radovan Fuchs poručio je uoči početka drugog polugodišta da se djeca po povratku u školske klupe mogu osjećati sigurno te da će se od danas u svim školama zaključavati ulazna vrata.
Podsjetio je da je Ministarstvo obrazovanja uputilo u javno savjetovanje izmjene dva pravilnika kojima se u osnovne i srednje škole uvodi novo radno mjesto - operativni radnik za sigurnost i civilnu zaštitu.
Ključne promjene u Pravilniku su zaključavanje svih ulaza tokom radnog vremena uz strožu kontrolu pristupa, sigurnosni pregledi učenika i posjetitelja (odjeća, torbe i dr.) kao obavezna mjera, identifikacija posjetitelja putem dokumenata s fotografijom, stroge procedure za roditelje - najava dolaska i pridržavanje rasporeda, formiranje sigurnosnih timova u školama radi kontinuirane procjene i nadzora sigurnosnih mjera itd.
Dopunama Pravilnika o djelokrugu rada sekretara te administrativno-tehničkim i pomoćnim poslovima koji se obavljaju u osnovnoj školi i istog pravilnika u srednjoškolskoj ustanovi propisuje se, između ostalog, da škola zapošljava operativnog radnika za sigurnost i civilnu zaštitu u punome radnom vremenu ako škola obavlja djelatnost na jednoj lokaciji i u jednoj smjeni odnosno dva radnika ako škola radi u dvije ili tri smjene.
Ta će osoba, kako se propisuje, štititi osobe i imovinu od protupravnog ponašanja (otključavanje i zaključavanje škole, obilazak svih prostorija, pregled ispravnosti videonadzora, sistema i uređaja, rasvjete, provjera identiteta osoba). Također, obavljat će poslove zaštite od požara i eksplozija te poslove civilne zaštite i upravljanja krizama, kao i poslove zaštite podataka i informacija.
Uvode se i pregledi osoba i predmeta koji će uključivati pregled odjeće, torbe i drugi predmeta kod učenika i ličnih predmeta kod posjetitelja.
Preglede mogu provoditi dežurni radnici na ulazu, kao i odgojno-obrazovni radnici tokom nastave.
U zagrebačkim školama zaštitari
Zagrebačka vlast na čelu s gradonačelnikom Tomislavom Tomaševićem odlučila je odmah u sve školske ustanove postaviti i zaštitare.
"Svi su sigurnosni protokoli su uvaženi, zaštitari su raspoređeni na svih 142 objekta, a vrata će se zaključavati po dogovoru", kazao je u ponedjeljak zamjenik zagrebačkog gradonačelnika Luka Korlaet Korlaet.
Istaknuo je da zaštitari neće uticati na stvaranje gužvi prilikom ulaska učenika u škole.
"Zaštitar stoji po strani, nadzire i kontrolira, ali će propusnost biti ista", rekao je.
Ministarstvo je donijelo Protokol o kontroli ulaska i izlaska iz školskih ustanova - u osnovnim školama, srednjim školama i domovima kako bi se osigurala veća sigurnost, zaštitilo učenike i sve radnike te spriječilo moguće situacije povećanog rizika, a moraju ga se pridržavati svi učenici, radnici, roditelji i drugi vanjski posjetitelji škole.
Po Protokolu, direktor je obavezan odrediti i dežurstvo radnika na ulazu u školu tokom radnog vremena škole. Dežurni radnik će direktoru prijaviti eventualno nedolično ponašanje, odnosno policiji kada se ugrožava sigurnost osoba u školi.
Vanjski posjetitelji moći će ulaziti u škole samo u dogovorenom terminu i uz prethodnu najavu, na ulazu će ih dočekati radnik škole i po završetku termina ispratiti do izlaza.
Škole će osnovati školske sigurnosne grupe u koje će ući direktori, pedagozi, psiholozi, učitelji, nastavnici i drugi radnici te roditelji. Tim će na redovnim sastancima analizirati potencijalne sigurnosne prijetnje, a škole će najmanje dva puta godišnje vježbati kriznu evakuaciju.
Škola s osnivačem može osigurati i druge sigurnosne mjere poput angažiranje zaštitara, postavljanje videonadzora, elektromagnetskih brava ili sistema za kontrolu pristupa.