Začarani krug u BiH
51

Pahor: Sada se odlučuje o geopolitičkoj sudbini Zapadnog Balkana za narednih 10 do 15 godina

SRNA/Klix.ba
Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE
Predsjednik Slovenije Borut Pahor izjavio je da je razočaran što Evorpsko vijeće nije dodijelilo BiH status kandidata te ocijenio da insistiranje na ispunjavanju uslova može da znači da će se nastaviti začarani krug iz kojeg BiH neće izaći, a problemi će se gomilati.

Pahor je rekao da je dobro to što je, zahvaljujući slovenačkoj inicijativi, na BiH skrenuta pažnja u završnom dokumentu.

On je izrazio razočaran odnosom EU prema prijemu zemalja regiona te je naglasio da ne razumije zašto se regionalnoj inicijativi "Otvoreni Balkan" ne pridruže i drugi, a naročito Kosovo jer je to "sjajna platforma za poboljšanje odnosa".

Pahor je za "Politiku" ocijenio da se sada u ovim uslovima odlučuje o geopolitičkoj sudbini Zapadnog Balkana za narednih 10 do 15 godina.

"Činjenica da EU ne želi ili ne zna snažnije da dođe u ovaj dio Evrope, imat će posljedice. Na ovom prostoru će se utvrditi Rusija, Kina, Turska i zalivske države. EU nikako ne uspijeva da to sagleda", rekao je Pahor i poručio da će se i dalje zalagati za evropsku perspektivu Zapadnog Balkana i njegovo priključivanje Uniji.

On je konstatovao da su se prilike u Evropi znatno pogoršale, posebno zbog ukrajinske krize ocijenivši da je poljuljana cjelokupna bezbjednosna i politička arhitektura i da ima mnogo razloga za brigu.

Pahor kaže da epidemija covida 19 još nije prošla, inflacija može da se pretvori u recesiju, dok se Evropa suočava sa prehrambenom i energetskom krizom, što može da utiče na socijalnu stabilnost.

Govoreći o Kosovu, predsjednik Slovenije je naveo da je Srbija formalno u pravu kada kaže da Evropa dokumentima insistira na normalizaciji odnosa Beograda i Prištine, a ne na međunarodnom priznanju, ali da se u političkom smislu očekuje da dijalog dovede do međusobnog priznanja.

Pahor je napomenuo da je legitimna želja Beograda da ne pristupi NATO savezu ističući da vjeruje da će i Srbija i EU učiniti sve da ta zemlja što prije postane članica Unije za šta vojna neutralnost nije prepreka, ali je potrebna jedinstvena vanjska politika svih članica evropskog bloka.

"Vidim da moj prijatelj predsjednik Srbije Aleksandar Vučić ne može u potpunosti da računa na evropsku budućnost Srbije, zato se trudi da očuva strateške odnose na svim stranama, a to je u ovim geopolitičkim podjelama sve teže. Nadam se da će Srbija uspjeti da premosti sadašnju zahtjevnu geopolitičku situaciju u duhu evropskih vrijednosti", rekao je Pahor i naglasio da su odnosi Srbije i Slovenije odlični.