"Jeste li spremni"
9

Papa Franjo započeo dvogodišnje konsultacije s ciljem reforme Katoličke crkve

S. M.
Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE
Papa Franjo pokrenuo je ono što neki opisuju kao najambiciozniji pokušaj katoličke reforme u posljednjih 60 godina.

Ovog vikenda u Vatikanu je započeo dvogodišnji proces savjetovanja sa svim katoličkim župama u svijetu o budućem smjeru Crkve. Neki katolici se nadaju da će to dovesti do promjena po pitanjima kao što su ređenje žena, vjenčanje svećenika i istospolne veze.

Neki se plaše da će to potkopati načela Crkve te tvrde da bi fokus na reforme mogao odvratiti od pitanja s kojima se Crkva suočava, poput korupcije i smanjenja posjećenosti.

"Jesmo li spremni za avanturu ovog putovanja? Ili se bojimo nepoznatog, radije se sklanjamo u uobičajene izgovore: 'Beskorisno je' ili 'Uvijek smo to radili na ovaj način'?" rekao je papa na misi u bazilici Svetog Petra.

Proces savjetovanja pod nazivom "Za sinodalnu crkvu: zajedništvo, sudjelovanje i misija" odvijat će se u tri faze.

U "fazi slušanja", ljudi u župama i biskupijama moći će razgovarati o širokom spektru pitanja. Papa je rekao da je važno čuti one koji su često bili na rubu lokalnog crkvenog života, poput žena, pastoralnih radnika i članova savjetodavnih tijela. U "kontinentalnoj fazi" biskupi će se okupiti kako bi raspravljali i ozvaničili svoja otkrića. U "univerzalnoj fazi" bit će organizovan jednomjesečni skup biskupa u Vatikanu u oktobru 2023. godine.

Od pape se tada očekuje da napiše apostolsku opomenu, iznoseći svoje stavove i odluke o pitanjima o kojima se raspravljalo. Raspravljajući o svojim nadama u Sinodu, papa je upozorio da proces ne postane intelektualna vježba koja nije uspjela riješiti stvarna pitanja s kojima se katolici suočavaju i "iskušenje da se pridržavaju zakona" kada je u pitanju razmatranje promjena.

Inicijativu je pohvalio progresivni list National Catholic Reporter sa sjedištem u SAD-u, koji je rekao da, iako proces možda nije savršen, Crkva će time rješavati potrebe vjernika.

Međutim, teolog George Weigel napisao je, u konzervativnom američkom katoličkom časopisu First Things, nije bilo jasno kako bi "dvije godine samoreferentnog katoličkog brbljanja" riješile druge probleme Crkve, poput onih koji se "udaljavaju od vjere" .

Iako su te teme često zabrinjavajuće za neke katolike, druga područja koja tradicionalno dominiraju katoličkim društvenim učenjem, poput ublažavanja siromaštva, a sve više i klimatskih promjena, vjerojatno će igrati veću ulogu, kao i način na koji se Crkvom upravlja. U stvarnosti se može pokrenuti bilo koje pitanje.

Istina je da neki katolici žele vidjeti drugačiju instituciju, ali za papu Franju je dopuštanje običnim vjernicima da iznesu svoje brige (eventualno) u Vatikanu, čak i ako se njihovi biskupi s njima ne slažu, velika promjena za religiju staru 2000 godina.