Postavljanje stanica
12

Počinje mjerenje radioaktivnosti u hrvatskom Dvoru gdje će se odlagati nuklearni otpad

N. V.
Na mjestu gdje je predviđena izgradnja Centra za zbrinjavanje radioaktivnog otpada u Općini Dvor će hrvatski Fond za razgradnju radioaktivnog otpada početi sa uzimanjem uzoraka i mjerenjem radioaktivnosti.

Tokom sljedeće sedmice na lokaciji Čerkezovać Fond će započeti sa postavljanjem mjerne stanice za uzorkovanje zraka i sistema za prikupljanje oborina, piše Glas Istre, a ta će stanica kontinuirano mjeriti ambijentalni dozni ekvivalent.

U idućih godinu dana stručnjaci s Instituta za medicinska istraživanja i medicinu rada u Hrvatskoj, Instituta Ruđer Bošković i Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu će uzimati uzorke i mjeriti radioaktivnost propisanim metodama putem akreditiranih laboratorija i stručnog osoblja, a rezultati trebaju biti uporedivi s graničnim vrijednostima i literaturnim podacima s drugih lokacija.

Predviđeno je uzorkovanje površinskih voda u okruženju lokacije Čerkezovac, riba iz površinskih, izvorskih, bunarskih i vodovodnih voda, zemljišta na cijelom području općine, hrane s poljoprivrednih gazdinstava, meda i drugih pčelinjih proizvoda, šumskih plodova, gljiva i divljači, te zraka, oborina i podzemnih voda, navodi Fond.

Na 20 lokacija u Općini Dvor i na dijelu puta kojim će se transportovati radioaktivni otpad do skladišta mjerit će se postojeća doza radioaktivnosti u okolišu.

Mjerenje će se provoditi kontinuirano, postavljanjem pasivnih dozimetrijskih sistema. Svrha istraživanja je utvrditi cjelovit i nezavisan pregled stanja radioaktivnosti na lokaciji Čerkezovac i njezinoj okolini, ali i na cijelom području općine Dvor.

Na temelju dobijenih podataka izraditi će se slika postojećeg stanja radioaktivnosti i preciznije definisati potreba budućeg redovnog monitoringa, odnosno praćenja stanja okoliša objekta.

Radioaktivni otpad koji će se skladištiti u Centru za zbrinjavanje radioaktivnog otpada u prvom redu potiče iz NE Krško te u manjem opsegu iz naučno-istraživačkih instituta, medicinskih ustanova i industrijskih postrojenja koji u svom redovitom radu koriste izvore ionizirajućih zračenja.

Skladišta radioaktivnog otpada u sklopu Centra planiraju se i razvijaju kao sigurni objekti koji ne smiju imati utjecaj na okoliš i ljude, ističe se u priopćenju.