Ekološki alarm
61

Rušenje hotela Jugoslavija u Beogradu izazvalo burne reakcije, aktivisti upozorili na azbestnu prašinu

Piše: V. K.
Hotel Jugoslavija (Foto: Vladimir Zivojinovic/Pixsell)
Hotel Jugoslavija (Foto: Vladimir Zivojinovic/Pixsell)
Rušenje hotela Jugoslavija u Beogradu koje je započeto prošle sedmice izazvalo je niz reakcija,a među onima koji su se oglasili bili su i aktivisti okupljeni oko udružena Eko Straža, a koji su izrazili nezadovoljstvo načinom rušenja ovog kultnog hotela.
U saopćenju za javnost, iz Eko Straže su naveli kako je u rušenju hotela Jugoslavija najveći problem azbestna prašina.

"U toku je potpuno divljačko, nestručno, kriminalno rušenje hotela Jugoslavija. Sem problema rušenja historijskog naslijeđa grada i problema 30 hiljada tona šuta, mnogo veći problem opasan po opću populaciju jeste problem azbestne prašine. Azbestna prašina su sitne, mikroskopske čestice koje nastaju kada se materijali koji sadrže azbest lome, režu ili oštećuju. Azbest je materijal sa vlaknastom strukturom, i dok je u čvrstom stanju, nije toliko opasan. Međutim, kada se azbestna vlakna oslobađaju u zrak kao fina prašina, postaju veoma opasna po zdravlje", saopćili su.

Udahnut, azbest može izazvati ozbiljne bolesti, uključujući azbestozu (oštećenje pluća), mezoteliom (rijetki rak pleure), kao i druge oblike raka, poput raka pluća.

"Problem sa azbestom je i to što simptomi bolesti često postaju vidljivi tek mnogo godina kasnije, zbog čega je rani kontakt opasan čak i ako u početku nema simptoma. Iz tih razloga, azbestna prašina je strogo regulisana u mnogim zemljama, a uklanjanje azbesta mora obavljati obučeno osoblje uz specijalizovanu opremu za zaštitu i sprečavanje širenja vlakana u okolinu", mišljenja su.

Govorili su i o tome kako je azbestna prašina postala ozbiljan problem nakon napada na WTC u New Yorku.

"Azbestna prašina postala je ozbiljan problem nakon napada na Svjetski trgovinski centar u New Yorku 11. septembra 2001. godine. Pri rušenju zgrada oslobođeno je ogromno količina prašine koja je sadržavala azbest i druge toksične materijale. Svjetski trgovinski centar izgrađen je 1970-ih, u periodu kada se azbest koristio u građevinarstvu za izolaciju i otpornost na vatru. Tokom rušenja, ta vlakna azbesta oslobođena su u zrak, zajedno sa drugim toksičnim supstancama poput olova, žive i dioksina", pojasnili su.

Hiljade ljudi, uključujući vatrogasce, policajce, spasioce i civile koji su radili ili živjeli u blizini, udisali su ovu toksičnu prašinu.

"Ogroman broj njih obolio je od karcinoma u narednim godinama. Više od 20 godina nakon napada na WTC veliki broj prvih spasilaca, kao i civila koji su bili u zoni napada, obolio je od različitih vrsta raka. Prema podacima WHO oko 10.000. Dovoljno je reći da su najugroženiji oni koji ruše hotel Jugoslaviju, onda i cijeli Beograd", zaključili su.