Rusi koji su na meti srpskih nacionalista: Mi smo protiv Putina i za demokratsku Rusiju
"Ovdje u Beogradu nas ne doživljavaju neprijateljski, a to puno znači", rekla je Anastasia Demidova, koja je u Srbiju stigla iz Moskve prije tri mjeseca.
"Razgovarala sam s mnogo Srba ovdje i drugih stranaca. Kad me pitaju 'šta radiš ovdje', kažem: 'Mi smo protiv Putina i za demokratsku Rusiju i mi smo protiv rata u Ukrajini, očito', rekla je za Associated Press.
Drugi kažu da su pobjegli kako bi izbjegli mobilizaciju ili zato što su zapadne sankcije osakatile njihovo poslovanje ili im oduzele poslove.
Historija se ponavlja
Kao rezultat toga, ruski jezik se može čuti posvuda u Beogradu. Nikli su restorani i barovi u ruskom vlasništvu. Privatne ruske kompanije su se razvila kao pečurke, posebno u IT sektoru. Priljev je doveo do skoka cijena nekretnina.
To neke ovdje podsjeća na val Rusa koji su bježali pred boljševičkom revolucijom 1917. godine, a mnogi od onih koji su ostali u Srbiji ostavili su traga u njezinoj kulturi i umjetnosti.
Ovi moderni Rusi, međutim, održavaju veze sa svojom domovinom, uključujući finansijske veze, kazao je historičar Aleksej Timofejev. Za razliku od svojih prethodnika, rekao je, oni ne mogu ići dalje na Zapad zbog sankcija i dalje trebaju vize za putovanje u bogatije zemlje u Evropi.
"Oni nisu birali ovu zemlju, nego su došli tu jer je ona jedina koja bi ih primila", dodao je Timofejev. Pridošlice kažu da još uvijek mogu osjetiti snažan utjecaj Moskve, posebno kada je riječ o ugledu koji uživa Putin kod Srba, putem medija poput RT-a.
Ruski aktivist Petar Nikitin to naziva "koordiniranim propagandnim naporom". Nikitin je u Srbiju prvi put došao početkom 2000-ih. Tada je divljenje prema ruskoj vladi bilo mnogo marginalnije i primjetio je da eksponencijalno raste.
"Rusi koji su nedavno stigli, koji ranije nisu znali mnogo o Srbiji, mnogi od njih su mi rekli da su bili potpuno šokirani kada su vidjeli ovu idolizaciju konkretno Putina, i ovu sliku Rusije koja je potpuno odvojena od stvarnosti", rekao je Nikitin .
Stalne prijetnje
Nedavno je Wagner grupa objavila oglase na RT-ovoj stanici na srpskom jeziku regrutirajući Srbe za borbu u Ukrajini. Za Srbe je protivzakonito sudjelovati u sukobima izvan zemlje, no to nije spriječilo neke da odu u Ukrajinu.
Nikitin, ruski aktivist koji je osnovao grupu pod nazivom Ruska demokratska zajednica, udružio se sa srpskim advokatom kako bi pokrenuo tužbu tražeći istragu protiv grupe plaćenika. To je dovelo do povećanih prijetnji liberalnijim Rusima od desničarskih srpskih organizacija blisko povezanih s Wagnerom i Moskvom.
"Prijetnje koje primam izravno i u moj sandučić su prilično pažljivo formulirane i prilično su očite. Kreću se od 'beži iz Srbije' do vrlo nepristojnih uvreda koje se tiču moje obitelji", rekao je Nikitin. Dodao je rekao da njegovi liberalnije orijentirani sunarodnjaci u Srbiji žele pokazati da ne podržavaju Putinov rat ili njegovo gušenje glasova opozicije.
Odlazak kao protest
Artem, 33-godišnji programer iz St. Petersburga, rekao je da je sa suprugom i dva kućna ljubimca pobjegao u Srbiju nedugo nakon što je počeo rat 24. februara. Razgovarao je s AP-om pod uvjetom da mu se ne navodi prezime iz "sigurnosnih razloga".
Govoreći u beogradskom baru koji je neslužbeno središte liberalnijih Rusa, njegova Wi-Fi lozinka je "Nowar2402", rekao je da je pomagao ukrajinskim izbjeglicama u Srbiji kroz online kampanje pomoći, pružajući informacije o tome kako započeti novi život.
"Odlazak iz Rusije bio je neka vrsta protesta jer se uopće nisam slagao s ratom. Rat za mene nije odgovor na bilo kakav sukob ili bilo što", zaključuje Artem.