Američki The Washington Post potvrdio je danas informaciju da će Amerika, Kanada i Jordan sasvim sigurno bojkotovati Jeremićevu raspravu obrazloživši to činjenicom da "u raspravu neće biti uključene" i da je rasprava najvjerovatnije "motivisana željom da se napada Haški tribunal". List navodi da brojne evropske zemlje razmatraju mogućnost da ne učestvuju u današnjoj raspravi.
Američke diplomate su potvrdile da će Obamina administracija, Kanada i još neke vlade bojkotovati zasjedanje Generalne skupštine UN-a Haškom tribunalu i međunarodnoj pravdi, navodeći da time srbijanski diplomata i aktuelni predsjednik Generalne skupštine UN-a Vuk Jeremić zapravo "želi da diskreditovati UN-ov Tribunal za bivšu Jugoslaviju (ICTY)".
Prema navodima američkog magazina Foreign Policy odluka američke administracije je uslijedila sedmicu nakon što je ambasador Jordana u UN-u princ Zeid Ra'ad Zeid al-Hussein na svome blogu istakao da bojkotuje navedeni događaj. Jordan je među prvima najavio da će bojkotovati Jeremićevu raspravu u UN-u, nazivajući je kontroverznim skupom.
Naime, prošle sedmice, princ Zeid je napisao da će Jeremić iskoristiti raspravu u UN-u kako bi pokušao umanjiti zločine Srba na Balkanu počinjene tokom 1990-tih.
Zeid je tada spomenuo kako je Jeremić odbacio zahtjev Udruženja "Pokret Majke enklava Srebrenica i Žepa", koje su željele da se obrate tokom rasprave, ali su na kraju dobile pravo da prisustvuju kao promatrači.
Odluka je uslijedila i nedugo prije dolaska predsjednika Srbije Tomislava Nikolića u New York gdje bi trebao otvoriti jednodnevnu debatu nazvanu "Uloga međunarodne pravde u pomirenju".
Zvaničnici SAD-a još nisu komentarisali ovaj događaj, ali je princ Zeid potvrdio da SAD i Kanada "planiraju da ne prisustvuju zasjedanju u UN-u".
Vuk Jeremić krajem prošle godine najavio da će organizovati debatu o Međunarodnom krivičnom sudu za bivšu Jugoslaviju (ICTY) nakon što je ovaj sud oslobodio hrvatske generale Antu Gotovinu i Mladena Markača.
Međutim, Jeremić, poznat po svojim oštrim kritikama Haškog tribunala istakao je da debata neće biti ograničena na dešavanja na Balkanu nego će vlade moći da raspravljaju o svim aspektima međunarodne pravde.
Napomenuo je da bi bilo vrlo žalosno i sramotno da neke države bojkotuju navedeni događaj i ne prisustvuju debati.
Tribunal za bivšu Jugoslaviju je optužio više od 90 srbijanskih državljana, uključujući i bivšeg predsjednika Srbije Slobodana Miloševića, što je izazvalo veliki gnjev srbijanske javnosti prema tom sudu, ocijenio je Foreign Policy.
Također, Velika Britanija i mnoge druge države na ovaj događaj će poslati mlađe diplomate.
Isto tako, mnogi svjetski zvaničnici već su izjavili da ne žele prisustvovati takvoj raspravi u UN-u, uključujući predsjednika Međunarodnog krivičnog suda (ICC) Song Sang-Hyun, predsjednicu Vijeća državnih partija u Međunarodnom krivičnom sudu (ICC) Tina Intelmann, specijalnog savjetnika generalnog sekretara UN-a o prevenciji genocida Adama Dieng, izvršnog direktora "Human Rights Watcha" Kenneth Roth i glavnu pravnicu generalnog sekretara UN-a Patriciju O'Brien.
Inicijativa mladih za ljudska prava (YIHR BH) poslala je pismo generalnom sekretaru UN-a Ban Ki-moonu, iskazujući protest protiv posljednjih poteza predsjednika Generalne skupštine UN-a Vuka Jeremića u vezi sa organizacijom ekspertskog panela UN-a o međunarodnoj pravdi i pomirenju.
Jedan od pozvanih je i Lewis MacKenzie, bivši komandant UN mirovnih snaga u bivšoj Jugoslaviji, koji je više puta negirao presude Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju.
Ovim je Vuk Jeremić, kako se ističe, direktno ugrozio povjerenje u međunarodne institucije pravde, te strateški politizira debatu koja ne može biti politizirana, a to je utvrđivanje činjenica i procesuiranje zločinaca za počinjene ratne zločine.