Sanader iz zatvora poručio da nije imao pravično suđenje u slučaju Ina-MOL
Sanader se u sjednicu uključio iz Remetinca u kojem se nalazi od aprila 2019. kada mu je Vrhovni sud povisio kaznu u aferi Planinska nakon čega je iza rešetaka dočekao presudu u aferi Ina-MOL kojom je pred zagrebačkim Županijskim sudom zbog primanja mita osuđen na šest godina, dok je nedostupni čelnik MOL-a Zsolt Hernadi u odsutnosti kažnjen s dvije godine zatvora.
Vrhovni sud odluku će donijeti naknadno i dostaviti je okrivljenima, njihovim advokatima i tužilaštvu.
Bivši hrvatski premijer koji u zatvoru očekuje i pravomoćnu presudu u aferi Fimi media pridružio se svojoj odbrani koja je tražila ukidanje nepravomoćne presude i novo suđenje pred izmijenjenim vijećem, a ustvrdio je da nije imao pravično suđenje jer je postupak vođen bez njegovog prisustva.
Objasnio je da je morao ići na rehabilitaciju, ali je sutkinja tražila da ga dovedu u njezin ured i, bez prisutnosti advokata, zatražila da prekine rehabilitaciju kako bi mogao iznijeti odbranu. Odgovorio joj je da ipak mora na rehabilitaciju pa mu je rekla da će pročitati njegovu raniju odbranu.
Sanader smatra da su problem bili Hernadi i njegova zastara, da to s njim nema veze i ne može ići na uštrb njegove odbrane. Osim toga, kazao je Sanader u tom se predmetu nije događalo ništa tri godine pa ni tri sedmice ne bi ništa promijenile.
Predstavnica tužilaštva Željka Mostečak zatražila je više kazne za Sanadera i Hernadija, smatrajući da su kazne izrečene nepravomoćnom presudom premale. Posebno s obzirom na činjenicu da je Sanader u vrijeme kada je primio mito bio na vrhu izvršne vlasti.
Iskaz svjedoka tužilaštvu vjerodostojan, odbrani neuvjerljiv
Smatra i da je iskaz krunskog svjedoka Roberta Ježića, kojim je priznao da je preko njega Sanaderu uplaćena polovina dogovorenog mita, vjerodostojan, dok odbrana upravo Ježićeve riječi drže neuvjerljivim i kontradiktornim.
U niz iskaza pred sudom i Uskokom Ježić je, po riječima Sanaderova odvjetnika Čede Prodanovića, svaki put različito govorio o ključnim činjenicama, primjerice o vlasništvu nad tvrtkom Xenoplast i mogućnosti raspolaganja novcem.
Odbrane bivšeg hrvatskog premijera, ali i čelnika MOL-a ukazale su i na niz navodnih nezakonitosti zbog kojih vjeruju da njihovi branjenici nisu imali pravični postupak koji je trajao čak devet godina.
Hernadijeva odvjetnica Laura Valković predložila je i da se postupak protiv njenog branjenika obustavi. U izjavi nakon sjednice kazala je da su iznijeli brojne žalbene razloge, od bitnih povreda odredbi kaznenog postupka do povrede Kaznenog zakona, osobito u odnosu na nastupanje zastare, dok je za Ježićev iskaz rekla da ga smatra problematičnim i kontradiktornim.
U obrazloženju nepravomoćne presude iz decembra 2019. stoji da je Sanader s Hernadijem dogovorio da će za 10 milijuna eura mita MOL-u prepustiti odlučujući glas u poslovanju Ine. Pritom je, zaključio je sud, iskoristio svoj položaj i autoritet premijera kako bi prikazao da je potrebno izdvajanje nerentabilnog plinskog poslovanja i promjena međudioničarskog ugovora.
Prema nepravomoćnoj presudi Sanaderu je oduzeta i imovinska korist, a firma krunskog svjedoka Roberta Ježića koji je priznao da je preko njega Sanaderu uplaćena polovina dogovorenog mita, državi treba vratiti pet milijuna eura, prenosi Hina.