Izborni kongres srbijanskih radikala održat će se u kući Vojislava Šešelja, koju je u tom mjestu kupio u međuvremenu, a na kojoj je neonskim svjetlima istaknuto "Kuća Vojislava Šešelja".
U ponedjeljak 6. maja navršit će se 27 godina otkako je u srijemskom mjestu Hrtkovci održan miting na kojemu su, u prisustvu lidera SRS-a, pročitana imena mještana hrvatske nacionalnosti kojima je zaprijećeno da se moraju iseliti.
"Ubrzo se poruka počela i ostvarivati – u samo 19 dana, od 10. do 29. juna te 1992. godine protjerano je oko 600 hrtkovačkih porodica koji sada žive diljem Hrvatske i svijeta“, rekao je u ranijim izjavama čelnik Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini Tomislav Žigmanov, i dodao da je to bilo vrijeme straha, etnički motiviranog nasilja i ubojstava, što se sve organizirano provodilo bez ikakvih povoda spram lojalnih građana hrvatske nacionalnosti, samo zato što su Hrvati.
Na pitanje portala "021.rs" zbog čega SRS organizira kongres baš u Hrtkovcima, a ne u nekom drugom mjestu, predsjednik kluba zastupnika SRS u Skupštini Vojvodine Đurađ Jakšić odgovorio je da se u ovom selu nalazi sjedište Komiteta za obranu Vojislava Šešelja, ali da je tamo sjedište i Okružnog odbora u Srijemu, kao i sjedište Općinskog odbora u Rumi.
"Kuća Vojislava Šešelja kupljena je prije gotovo godinu dana i apsolutno nikakve tenzije u Hrtkovcima ne postoje. Štoviše, mi imamo masovan priljev novih članova iz samih Hrtkovaca u SRS, upravo otkad je kupljena kuća u kojoj je sjedište Komiteta za obranu", dodao je Jakšić.
Međutim, ne slažu se svi sa ovakvim stajalištem.
Predsjednik Hrvatskog građanskog saveza Tomislav Stantić kaže da se oni protive bilo kakvom događaju stranaka kao što je SRS, koje su imale "poznatu negativnu ulogu u ratnim događanjima, a posebno u Hrtkovcima".
"To smatram apsolutnom provokacijom. Državna tijela bi trebala raditi svoj posao i da spriječe dalje dizanje tenzija, a što je očigledno cilj SRS u ovoj prilici. Sasvim sigurno da se ovim događajem prizivaju sjećanja na devedesete. Djelovanje SRS svih ovih godina je temeljeno na razdorima, sijanju mržnje i na poticanju najlošijih strasti kod stanovništva i to se za njih pokazalo dobrim, jer i danas živimo u duboko podijeljenom društvu, gdje je nasilje vrlo značajna komponenta i to je sjeme koje održava SRS u životu", smatra Stantić.
Tog svibnja 1992. godine u Hrtkovcima, poslije mitinga na kojem je govorio Vojislav Šešelj, sjeća se pomoćnica glavnog i odgovornog urednika NIN-a Vesna Mališić.
Kako je rekla, Hrtkovci su traumatična točka za sve, zbog "užasnog iskustva protjerivanja ljudi".
"Šešelj se očigledno ruga pravdi, ruga se presudi. S druge strane, čini mi se da se ponovno podiže tenzija, koja bi nečemu trebala poslužiti“, poručila je ona.
Fond za humanitarno pravo (FHP) objavio je početkom godine, u publikaciji "Dosje: Zločini nad Hrvatima u Vojvodini", da je na teritoriju Autonomne pokrajine Vojvodine od 1991. do 1995. vođena kampanja zastrašivanja i pritisaka na hrvatske civile, a cilj je bio da se oni isele iz svojih kuća i napuste Srbiju.
Rezultat te kampanje bio je, tvrdi FHP, nekoliko desetina tisuća protjeranih. Kao glavne zagovornike i "inspiratore kampanje zastrašivanja i pritisaka" na Hrvate u Vojvodini Fond je označio upravo Vojislava Šešelja i Srpsku radikalnu stranku.
Šešelj je prošle godine pred Mehanizmom za međunarodne krivične sudove u Haagu osuđen na 10 godina zatvora, kaznu koju je u tom trenutku već bio odslužio. Kako je zaključilo Žalbeno vijeće, Šešelj je kriv za progon, deportaciju i poticanje deportacije Hrvata iz Vojvodine, prenosi Hina.