Problem i za EU
62

Srbijanske simpatije prema bezviznom režimu vode ka eskalaciji balkanske migrantske rute

N. V.
Ilustracija: A. L./Klix.ba
Ilustracija: A. L./Klix.ba
Srbija je poznata po "lakoj ruci" kada je riječ o bezviznom režimu, ali s obzirom na to da takva politika pravi problem regionu i Evropskoj uniji sa migrantima, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić je upozoren na pogubnost bezviznih sporazuma.

U Bosni i Hercegovini svjedočimo sve većem broju migranata, a u posljednje vrijeme dolaze i iz afričkih zemalja kao što je Burundi. Medijski izvještaji sa pograničnih dijelova zemlje, uglavnom na području regije Birač, govore o tome da se migrantska kriza ponovo zahuktava.

Tome u prilog ne ide činjenica da Srbija ima bezvizni režim sa mnogim zemljama odakle su trenutno aktuelne migracije, a u prethodnom periodu je Beograd dao bezvizni režim Indiji i Iranu (10. maj i oktobar). Upravo sredinom oktobra se u Bratuncu i pogoršala situacija s brojem ilegalnih prelazaka iz Srbije u BiH.

Poslanici u Bundestagu su optužili Srbiju da ciljano bez viza pušta u zemlju ljude iz Indije, Tunisa, Burundija ili Kube kako bi oni zatim otišli u EU i tražili azil. Bez obzira na to da li je istina ili ne da Srbija namjerno dozvoljava ilegalne migrante na Balkanu i EU, ili je njihov dolazak plod trgovine bezviznim režimom u zamjenu za povlačenje priznanja Kosova, jedno je sigurno - ponašanje Srbije vodi ka novom problemu s migrantima, a posljedično i ka nezadovoljstvu Evropske unije.

Oni pak imaju mehanizam da spriječe Srbiju u "viznoj samovolji" na način da im ukinu bezvizni režim za ulazak u Šengenski prostor. Pravno, EU to može izglasati u slučaju da neka zemlja bilježi značajan ili iznenadni porast broja ilegalnih migranata, a može i iskoristiti tu kartu da izvrši pritisak na Vučića s obzirom na to da bi ukidanje bezviznog režima sa EU definitivno dovelo do uznemirenja građana u Srbiji.

Nakon posjete predsjednice Evropske komisije Ursule von der Leyen Zapadnom Balkanu, prilikom čega su migrantska kriza i bezvizni režim bili jedne od tema, Vučić je reagovao kazavši da u oktobru ističu sporazumi sa Burundijem i Tunisom. Ivica Dačić je nakon toga za medije rekao da zapravo neće ukinuti bezvizni režim Burundiju jer im je to dato kao zahvalnost za povlačenje priznanja Kosova.

Međutim, pritisak Brisela bi trebao obuhvatati i Indiju s obzirom na sve veći broj migranata koji od tamo dolaze, ali i druge zemlje kojima je Srbija dala bezvizni režim. Jer, ukoliko ne pooštre svoju bezviznu politiku, milom ili silom, cijeli Balkan i EU bi mogli biti u velikom problemu.