Do ovoga je došlo nakon povezivanja brojnih organizacija Srba u Sloveniji u jednu krovnu, a zatim i dogovora vlada Srbije i Slovenije.
Predsjednik Saveza Srba Slovenije Marko Sladojević kaže da će se nastava srpskog jezika sastojati od tri predmeta – "Srpski jezik", "Srbija moja otadžbina" i "Istorija i kultura srpskog naroda".
Slovenija daje prostor u školama i pokriva potrošenu struju, vodu i grijanje.
Nastavnike će plaćati i odabrati Srbija. Ovu priliku već godinama koriste mnoge zajednice, osim srpske.
Sladojević ističe da zna da je više djece u Sloveniji učilo holandski, ukrajinski i kineski kao maternji jezik, prenosi RTS.
"To sugeriše da u ovoj zemlji živi više Ukrajinaca, Holanđana i Kineza što, jednostavno, nije tačno", naglašava Sladojević.
Najviše djece do sada je prijavljeno u ljubljanskoj školi "Livada" - blizu 30.
Goran Popović, direktor koji je svoje prosvjetno iskustvo gradio u Beogradu, kaže da je hiljadu do sada prijavljenih izvanredan broj i da se nada da će projekt biti dobro isplaniran i održiv.
"Samo želim da država Srbija istraje u tom programu, a ne da poslije godinu-dvije iz ovih ili onih razloga kaže 'ma ne'", ističe Popović, koji smatra da bi se, u tom slučaju, teško sve ponovo pokrenulo.
Ambasadorica Srbije u Ljubljani Zorana Vlatković podsjeća na odlične veze dviju država, potrebu da se one njeguju te da je i učenje maternjeg jezika jedan od načina da se grade novi mostovi.
Prema njenim riječima, organizacija nastave ide po planu.
"Mi smo poslali već dobar dio prijava koje su do sada stigle Ministarstvu prosvjete kako bi se organizovao konkurs", naglašava Vlatkovićeva.
Ona navodi da treba da se izaberu nastavnici koji u skladu s propisima mogu doći iz Srbije, a mogu biti, ukoliko neko ispunjava uslove, angažovani među ljudima koji žive u Sloveniji.