Stručnjaci Građevinskog fakulteta komunicirali su s evropskim kolegama i iznijeli procjenu štete. Napravili su pet verzija procjene i odabrali onu za koju misle da je najrealnija, rekao je Štromar za HRT.
Iznio je i informacije o tome šta je nakon mjesec pripremljeno za obnovu potresom uništenih stambenih i drugih objekata, naglasivši da je pri kraju izrada zakona kojim će se sve to urediti.
"Zakon je pri kraju, brusimo ga još malo sa stručnjacima. Radi se o sedmicama kada stiže zakon. Izgradit ćemo hitno stanove gdje bi ljudi kojima su nastradali objekti u potresu bili nekoliko godina, a onda bi se te zgrade iskoristile kao studentski dom", rekao je.
Dodao je kako će se novac tražiti od Evropske komisije, Svjetske banke, da će se održati donatorska konferencija, ali i da će se dio morati dati iz fondova.
Što se tiče porodičnih kuća, ministar je rekao da će se rušiti one kuće koje su za rušenje, a da će oni omogućiti izgradnju novih zamjenskih kuća.
"Ne brinite, nećete ostati bez krova nad glavom", poručio je Štromar.
Zemljotres jačine 5,5 stepeni prema Richterovoj skali u 6:24 sati 22. marta pogodio je Zagreb i okolno područje. Mjesec nakon najvećeg potresa na području Zagreba zabilježeno je više od hiljadu manjih podrhtavanja tla.