Bezbjednosne smetnje
0

Suspendovano 19 policajaca u Crnoj Gori, nisu prošli sigurnosne provjere

Piše: I. Sa.
Ilustracija (Foto: EPA-EFE)
Ilustracija (Foto: EPA-EFE)
Sigurnosne smetnje za rad u policiji utvrđene su kod 44 službenika u Crnoj Gori dok su za njih 38 još u toku provjere.

"Imajući u vidu da su MUP i Uprava policije suočeni sa realnošću lišavanja slobode dva bivša direktora policije, dva bivša pomoćnika direktora i desetina policijskih službenika koji se terete za razna krivična djela, postizanje punog integriteta ovog organa i apsolutna dekriminalizacija policije ostaje naš fokus", kazali su iz MUP-a Crne Gore.

Čelnik ovog resora je po osnovu postojanja sigurnostnih smetnji suspendovao 19 službenika, a ostali disciplinski postupci će uskoro biti pokrenuti.

"​​​​​Ministarstvo unutrašnjih poslova kao jedan od svojih primarnih ciljeva ima postizanje pune funkcionalnosti kontrolnih mehanizama na svim nivoima. Imajući u vidu da su MUP i Uprava policije suočeni sa realnošću lišavanja slobode dva bivša direktora policije, dva bivša pomoćnika direktora i desetina policijskih službenika koji se terete za razna krivična djela, postizanje punog integriteta ovog organa i apsolutna dekriminalizacija policije ostaje naš fokus. U tom smislu, Komisija za provjeru bezbjednosnih smetnji za vršenje policijskih poslova u Ministarstvu unutrašnjih poslova utvrdila je da za 44 policijska službenika postoje bezbjednosne smetnje za dalji rad, saglasno članu 162 Zakona o unutrašnjim poslovima. Uporedo sa tim, naložene su provjere za 38 službenika i one su u toku", kazali su iz MUP-a Crne Gore.

Objašnjeno je da je samo po osnovu postojanja sigurnosnih smetnji ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović rješenjem suspendovao 19 policijskih službenika:

"Dok se ovih dana očekuje pokretanje disciplinskog postupka za ostale službenike koji nisu prošli bezbjednosne provjere, što je zakonski uslov za suspenziju. Manji broj službenika koji nisu prošli provjeru je u UIKS-u u pritvoru ili na bolovanju, tokom kojeg trajanja pomenuti zakonski mehanizmi ne mogu biti preduzeti", kazali su iz MUP-a.

Iz tog resora ističu da smetnje za dalji rad u smislu člana 162 Zakona postoje ukoliko je policijski službenik registrovan kao uživaoc opojnih droga ili održava veze sa licima koja neovlašćeno prikupljaju tajne i druge podatke, teroristima, saboterima, članovima organizovanih kriminalnih grupa ili licima za koja se osnovano sumnja da pripadaju takvim grupama.

"Ostajemo posvećeni iskorjenjivanju korupcije i kriminala iz naših redova jer je to zakonska, profesionalna i moralna obaveza, kako prema svim građanima, tako i prema onim policijskim službenicima koji svoj posao obavljaju časno, profesionalno i u skladu sa zakonom", saopštili su iz MUP-a Crne Gore.