Tradicionalne borbe pataka u Novom Pazaru: Prestižom se smatra posjedovati patka šampiona
U ovom sandžačkom gradu se, tradicionalno, više od sto godina održavaju borbe "patkova", kako se ovdje nazivaju ti pernati ljubimci.
"Patkarska prvenstva“ su već nekoliko decenija, organizovana po kategorijama, održavaju se krajem stare i početkom nove godine i u njima učestvuje i po nekoliko stotina patkova i njihovih vlasnika.Koliko je ovaj hobi rasprostranjen govori i činjenica da postoji više klubova u kojima se okupljaju ljubitelji tih životinja. Za njih su šatkovi i šatke glavna tema razgovora, to je, kažu, i neka vrsta sporta jer se zajedno sa borcima spremaju godinu dana za učešće na prvenstvu.
Za vrijeme finalnih borbi na keju rijeke Raške okupi se više od hiljadu muškaraca i djece jer žene ne prate ovaj "sport". Borba pataka, uvijek mužjaka, se odvija u vodi, dok plivaju. Vlasnici i okupljena publika prati životinje koje se ujedima i hrvanjem nadmeću sve do momenta dok se jedna od njih zbog umora i iznemoglosti ne povuče. Patkovi prolaze bez ozbiljnijih povreda i brzo se oporave.Borba može da traje i po dva sata, a za to vrijeme boreći se i plutajući dva patka, uhvaćeni u koštac, pređu i po nekoliko kilometara.
Sa obje strane rijeke oko hiljadu gledalaca, svo vrijeme dok traje borba, pažljivo prate pokrete "boraca" u vodi. Sudeći prema pažnji koju ljudi posvećuju za njih u tom trenutku nema ništa važnije od ljubimca u vodi.
Svako želi imati šampiona
Ovogodišnji šampion, od ukupno 126 učesnika, je patak Alpinista sa svojim vlasnikom devetogodišnjim Ahmedom Pašom Durevićem. Ahmedov otac, Sulejman Durević je nakon osvajanja prvenstva kazao da ova pobjeda pričinjava posebnu radost za njegovog Ahmeda i ne bi je mijenjao za kule, ni gradove.
"Znači mi kao radost moga sina. Ovaj patak je pokazao da je pravi borac. Ja sam mu bio kondicionini trening i naredne godine neće se takmičiti", kaže Durević i dodaje da je sa patkom dva mjeseca trenirao šetajući po brdima i boraveći na rijeci.
Predsjednik "Udruženja patkara Novi Pazar" Fadil Kujević ističe da je takmičenje u borbi pataka praktično organizovano kao i svako drugo takmičenje, po principu eliminacija i traje tri mjeseca.
"Od malih nogu imamo rijeku, Rašku, Jošanicu, Deževu...Naši stariji su to gajili i mi smo uz njih to, pratili i naslijedli", kaže Kujević.
Prema njegovim riječima svi članovi udruženja se redovno okupljaju, druže i razmjenjuju mišljenja i iskustva. Na pitanje da li ima žena u ovom hobiju, kroz smijeh kaže da do sada nije bilo ali da će i njih pokušati da uključe.
Ovaj hobi doživljavaju kao sport, zbog boravka u prirodi i rekreacije tokom pripreme pataka i kao zabavu .
Uoči borbi pataka postojala su i klađenja. Za Novopazarce je i prestiž da imaju patka šampiona i ukazuju poštovane zbog toga jer ga je trebalo gajiti, pripremati i trenirati za taj uspjeh.
Jedan od najstariji Novopazaraca koji se bavi ovim hobijem, Ljutvo Leveš (81) kaže da već 75 godina ima jato pataka i da je ljubav i privrženost prema ovim životinjama poput droge.
Patci borci vrijede i po nekoliko hiljada eura
Objašnjavajući koliko je držanja pataka i učestvovanje u borbi zavistan hobi, Ljutvo koji je bio uspješan bokser i sportista, navodi da je za njega imati patka šampiona bio veći ponos nego uspjeh u ringu.
"Bacao sam (boksera) preko ringa u publiku, ali draža mi je patka nego što sam bio sportista“, pojašnjava Leveš.
Dodaje da su porodično, kroz tradiciju, stekli iskustvo i znanje u uzgoju pataka za borbu, pa je čak za jedan primjerak te životinje dobro pripremljene za borbu zauzvrat dobivao i automobil, ali ga nije dao.
"Iako je bogataš ja mu kažem nemaš para za ovog patka. Tolika je zaljubljenost, toliko se ponosiš sa njim da to ne mogu da vam objasnim“, ističe Ljutvo i pojašnjava da je ovaj hobi u Novom Pazaru zastupljen od davnina i zbog rijeka i vodotokova koje protiču u novopazarskom kraju.
Patak koji se sprema za borbu ima svoje ime koje se obično dodjeljuje po izgledu. Najčešća imena su Gavro, Suran, Šaran, Macola, Prstenac...
Od svih mjesta u regionu jedino se u Novom Pazaru za patke kaže šatke, zbog, kako kažu, što je ta riječ naslijeđena, a patka je novija riječ. Također, ovi pernati i umiljati ljubimci i borci koštaju i po nekoliko hiljada eura.