Po komandi Miloševića
5

Tragovi koji ne nestaju: 25 godina od masakra na Kosovu koji je šokirao svijet

B. H.
Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE
Kosovo danas obilježava 25. godišnjicu masakra u Račaku, gdje su srbijanske snage ubile više od 45 nevinih albanskih civila. Bivši šef promatračke misije OESS-a na Kosovu, ambasador William Walker, opisao je masakr u Račaku kao zločin protiv čovječnosti.

Dana 15. januara 1999. godine u selu Račak barbarski je ubijeno i masakrirano 45 nenaoružanih Albanaca.

U ranim jutarnjim satima 15. janara, Račak se probudio opkoljen. Prema riječima svjedoka, oko 6.30 srbijanske snage iz teškog topništva počele su bombardirati selo. Nakon prestanka bombardiranja srpske snage su ušle u selo i započele racije.

Masakr u Račku zgrozio je svijet i probudio savjest svjetske javnosti mobilizacijom za Kosovo. Strahote izazvane u selu Rečak skrenule su pažnju cijelog civiliziranog svijeta i otkrile istinu o genocidnom planu Slobodana Miloševića.

Nakon Račka, pitanje Kosova naći će se na međunarodnoj konferenciji u Rambouilletu i Parizu, što je na kraju utjecalo na intervenciju NATO-a protiv srbijanskih vojnih snaga, njihov odlazak s Kosova i uspostavu međunarodne uprave na Kosovu.

Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE

Račak se u to vrijeme pojavljivao u medijima i uredima najutjecajnijih zemalja svijeta. Bivša američka državna sekretarka, Madeleine Albright, čula je vijest i probudila se zabrinuta zbog toga što će sljedeći sati donijeti Kosovu.

U međuvremenu je tadađnji šef misije OESS-a William Walker vrlo brzo otišao na mjesto zločina, definirajući zločin u tri riječi: Zločin protiv čovječnosti.

Nakon masakra u Račaku, nastavile su se 48-satne borbe između OVK i srbijanskih snaga za izvlačenje leševa. Srbija je htjela sakriti tragove zločina, ali taj njihov pokušaj nije uspio. Svijet je vidio zločin.

Stravični prizori i barbarski masakri koje su srpske snage vršile nad albanskim civilnim stanovništvom po prvi su put prestrašili i međunarodnu zajednicu i diplomate širom svijeta