Takav zaključak Ustavni sud je donio razmatrajući prijedloge za ocjenu ustavnosti tri članka Zakona o udomiteljstvu, za koje je niz stranaka, udruženja i pojedinaca utvrdilo da diskriminiraju istospolne partnere, prenosi Index.hr.
Iako nije prihvatio prijedloge za ukidanje osporavanih zakonskih članaka, Ustavni sud je utvrdio da osporene zakonske odredbe iz kojih je izostavljena određena društvena grupa "proizvode generalne diskriminatorne učinke prema istospolno orijentiranim osobama koje žive u životnim i neformalnim životnim partnerstvima, što je ustavnopravno neprihvatljivo".
U odluci je istaknuto da zakon u cjelini ima legitiman cilj, a to je zaštita interesa i dobrobiti socijalno ugroženih osoba te da u tom pogledu nije u nesaglasnosti s Ustavom.
Ustavni sud ocijenio je da diskriminatorne učinke nije moguće otkloniti, odnosno nadomjestiti intervencijom Ustavnog suda u postojećem sadržaju zakona.
"Puko ukidanje osporenih zakonskih odredbi dovelo bi do praznine u postojećem modelu javne usluge udomljavanja i izazvalo štetne posljedice za prava i interese korisnika udomiteljstva. Stoga Ustavni sud nije prihvatio prijedloge i zahtjev za ocjenu saglasnosti s Ustavom osporenih članaka Zakona o udomiteljstvu", odluka je Ustavnog suda.
Međutim, Ustavni sud je istaknuo da su sudovi, odnosno druga nadležna tijela koja u rješavanju pojedinačnih slučajeva neposredno odlučuju o pravima i obavezama građana, dužni tumačiti i primjenjivati zakone u skladu s njihovim smislom i legitimnom svrhom te odluke donositi na temelju Ustava, zakona, međunarodnih ugovora i drugih izvora prava.
"U konkretnom slučaju to znači da su osporene zakonske odredbe dužni tumačiti i primjenjivati na način koji će svim osobama pod jednakim uslovima omogućiti učestvovanje u javnoj usluzi udomljavanja, neovisno o tome živi li potencijalni udomitelj u životnom ili neformalnom životnom partnerstvu", zaključio je Ustavni sud.
Odluka je donesena s devet glasova za i četiri protiv, a ustavni suci koji je nisu podržali objavit će izdvojena mišljenja.
Ukidanje tri sporna članka Zakona o udomiteljstvu, uz niz lijevih stranaka i udruženja, zatražili su i životni partneri Ivo Šegota i Mladen Kožić kojima je zagrebački Centar za socijalnu skrb sredinom januara ponovo odbacio zahtjev za obavljanje udomiteljstva, zanemarivši tako stav Upravnog suda iznesen u obavezujućoj presudi iz decembra 2019.