Od danas
11

U Hrvatskoj niz novih propisa: Rast minimalca, bolji uslovi za strane radnike i zabrana zatvaranja balkona

Piše: B. R.
Zagreb (Foto: Pixsell/Igor Soban)
Zagreb (Foto: Pixsell/Igor Soban)
Hrvatska je u 2025. godinu ušla sa značajnim promjenama u ekonomiji i još nekoliko aspekata. Ekonomske promjene se prvenstveno ogledaju u promjenama porezne politike.

Naime, porezom na nekretnine je zamijenjen porez na kuće za odmor, a raspon ove porezne stope je od 0,6 do osam eura po metru kvadratnom, dok će jedinice lokalne samouprave (općine i gradovi) određivati tačan iznos porezne stope. Ovaj porez će plaćati fizička i pravna lica koja ne koriste nekretnine.

Paušalni porez za turistički najam će ove godine iznositi u rasponu od 20 do 300 eura po krevetu dok je ranije iznosio u rasponu od 20 do 200 eura po krevetu.

Nisu izostale ni promjene u porezu na dohodak. Naime, lični odbitak pri obračunu plate je povećan s 560 na 600 eura. Nadalje, smanjena je maksimalna visina niže i više stope poreza na dohodak, pri čemu jedinice lokalne samouprave odlučuju o visini stope. S 50.400 na 60.000 eura je povećan prag za primjenu više stope poreza na dohodak s 30 posto od godišnjeg prihoda.

S 40.000 na 60.000 eura je povećan prag za ulazak malih poduzetnika u PDV sistem, što je 50 posto više nego dosad. Povećani su i iznosi neoporezivih prihoda za gotovo sedam posto. što znači da će biti neoporezive nagrade za radne rezultate do 1.200 eura, otpremnine za penzionisanje do 1.500 eura, stipendije za učenike i studente do 600 eura i naknade za odvojeni život do 300 eura.

Nezaposleni, minimalac i strani radnici

Hrvatska vlast je naknadu za nezaposlenost u periodu od 91. do 180. dana nezaposlenosti povećala sa 30 na 35 posto osnovice. Povećana je i minimalna plata, i to na 970 eura ili 15,5 posto.

Na snagu je stupilo i nekoliko novih mjera čiji je cilj privlačenje stranih radnika. Riječ je o sljedećim mjerama:

  • Sa dvije na četiri godine je produženo važenje plave karte Evropske unije, kako bi se prvenstveno privukla visokokvalificirana radna snaga;

  • Dozvole za boravak i rad će se izdavati na period do tri godine, a za sezonski rad do devet mjeseci;

  • Kompetencije će se morati dokazivati i za poslove koji ne spadaju u deficitarna zanimanja;

  • Po isteku ugovora o radu omogućeno je 60 dana nezaposlenosti za pronalaženje novog posla, što znači da će se strani radnici moći prijaviti na biro i primati naknadu za nezaposlene:

  • Novačana garancija države poslodavcima za svakog stranog radnika;

  • Strani radnici neće moći imati platu nižu od plate hrvatskih državljana na uporedivim poslovima;

  • Uređeno je pitanje adekvatnog smještaja stranih radnika, a omogućeno im je učenje hrvatskog jezika, što će biti uslov za odobrenje dugotrajnog boravišta.

Stambeno zbrinjavanje mladih

Tu su i mjere kojima nadležni u susjedstvu žele pomoći mladima. Ta pomoć je prije svega pri kupovini prve stambene nekretnine, a podrazumijeva to da će biti osiguran povrat plaćenog poreza na promet nekretninama, koji trenutno iznosi tri posto od tržišne vrijednosti nekretnine. Kada je riječ o kupovini stambene nekretnine u novogradnji, mladi će imati pravo na povrat 50 posto plaćenog poreza na PDV.

Naplata vrećica i propisi za stambene zgrade

Hrvatima je u ovoj godini sa sedam na 10 euro centi povećana povratna naknada za boce, ali će plaćati vrlo lagane plastične vrećice, a od samih trgovaca ovisi koliko će plaćati. To se prvenstveno odnosi na vrećice za voće i povrće. Pojedini trgovci su već najavili da će te vrećice koštati jedan euro cent.

Brojne promjene se odnose na stambene zgrade kako bi se poboljšao kvalitet života u njima. Među tim promjenama jeste da je od danas zabranjeno stavljati klima uređaje na fasade, kao i to da je zabranjeno zatvarati balkone. Sankcije iznose od 5.500 do 10.000 eura.

U konačnici, 1. januar 2025. znači i primjenu nekoliko novih socijalnih mjera, među kojima su one za poboljšanje socioekonomskog statusa djece, piše Index.hr.