U podmorju kod Tivta pronađeni ostaci većeg drvenog broda i rimski novac
Ostaci drvenog broda pronađeni su sasvim slučajno u zapadnom dijelu uvale Pržna na mjestu gdje je proteklih nekoliko dana građevinska kompanija "Gugi Commerce" iz Budve, bagerom bespravno kopala sitni morski pijesak iz plićaka i onda taj materijal damperom transportovala do plaže i kupališta Plavi horizont, gdje je pijesak potom razastiran po plaži.
Radove čiji je investitor kompanija "Qatari Diar Hiotel & Property Investment" iz Tivta, koja je vlasnik velikog zemljišnog kompleksa u zaleđu te plaže, u međuvremenu je obustavila Ekološka inspekcija, a reagovalo je i samo preduzeće Morsko dobro, koje je saopćilo da nikada nije dalo saglasnost na ovakvo kopanje pijeska iz inače vrlo plitke uvale Pržna.
Devastacija podmorja međutim, neočekivano je rezultirala jednim od najvećih hidroarheoloških otkrića posljednjih godina u Crnoj Gori, jer su se ispod slojeva uklonjenog pijeska ukazali ostaci kostura za sada nepoznatog drvenog plovila.
Antički novac i brodski signalni top
Ronilac iz Hrvatske, koji je ovdje ronio par dana nakon što je bager "Gugi Commercea" izašao iz mora, primijetio je ostatke debele drvene kobilice, pramčane ili krmene statve, te jakih rebara nepoznatog plovila, u čijoj je blizini našao još i veći broj sitnijih artefakata – antičkog novca, ostataka hladnog oružja, ali i jedan manji srednjevjekovni brodski signalni top. Po dimenzijama drvenih greda koje čine kobilicu i rebra nepoznatog plovila izvjesno je da se ne radi o nekoj manjoj barci, već o ozbiljnijem brodu. Na snimcima lokaliteta, naslućuju se čak i nekoliko očuvanih madijera (trenica drvene oplate) pri samom dnu i kobilici broda koji još uvijek leže manje-više zakopani u pijesku, pišu Vijesti online.
Nalazištu koje je na samo nešto preko metar dubine mora, sada međutim, prijete brojne opasnosti i izazovi zbog kojih je neophodna hitna i adekvatna reakcija nadležnih državnih organa i službi.
Srednjovjekovni brod
Specijalista za arheologiju antičke Grčke i Rima, Miloš Petričević iz Područnog odjeljenja u Kotoru Centra za konzervaciju i arheologiju Crne Gore, kazao je da se u Pržnoj radi o izuzetno vrijednom i višeslojnom arheološkom lokalitetu na što ukazuje do sada otkriveni ostaci broda i drugi artefakti sa te lokacije.
"Nađeni su primjerci rimskog novca – tzv. sestercije koje sam, po obliku i promjeru, grubo datirao na period iz I vijeka naše ere. Međutim, sami ostaci broda, odnosno način na koji su rebra spajana sa kobilicom i četvrtasti metalni klinovi koji su za to korišteni, ukazuju da se najvjerovatnije, radi o dosta mlađem, ali takođe vrlo vrijednom plovilu iz srednjeg vijeka. Na ovo ukazuje i mali brodski signalni top koji je također nađen u blizini olupine. U svakom slučaju, riječ je o izuzetno vrijednom i važnom otkriću koje potvrđuje da se uvala Pržna od najstarijih vremena koristila kao pomoćno pristanište, odnosno mjesto gdje su još i antički pomorci, na meki, sitni pijesak mamjerno nasukivali i onda iz mora izvlačili svoje brodove tokom većih nevremena, jer im je to svakao bilo jednostavnije i sigurnije nego da brodove drže na sidrištu obližne uvale Bigova gdje bi rizikovali da ih valovi bace na stjenovitu obalu i razbiju ih. Ovo je još jedan nalaz koji govori u prilog teza o tome da se izgubljeni antički grad Acruvium možda nalazio na obali Donjeg Grblja – oko današnje Bigove jer za njega znamo da je bio važna luka" - kazao je Petričević dodajući da ga brine to što, kako je kazao, Crne Gora nema gotovo nikakve kapacitete da adekvatno zaštiti, istraži i prezentuje ovaj vrijedni arheološki nalaz u Pržnoj.