Zakon omogućio
6

U Sloveniji muku muče s radnicima na bolovanju, a rekorder je već 12 godina odsutan s posla

D. Be.
Ilustracija: Shutterstock
Ilustracija: Shutterstock
Slovenija ima veliki problem sa radnicima na bolovanju. Samo prošle godine broj je iznosio rekordnih 56.128 i "izgubljeno" je više od 20 miliona kalendarskih dana

To je zato jer bolnički sistem u Sloveniji nema vremensko ograničenje i zato se ne može usporediti s drugim evropskim državama. Kako piše 24ur, takav sistem u Evropi poznaje jedino Bugarska.

Slovenački rekorder ne radi već 12 godina jer je na bolovanju.

"Naše zakonodavstvo, jedino Bugarska još ima takav propis, ne zna rok za bolovanje. U stranim sistemima, po pravilu, privremena nesposobnost za rad traje jednu, možda i tri godine. Onda slijedi, ako je neko i dalje nesposoban za rad, trajniji oblik nesposobnosti ili privremene nesposobnosti. U Sloveniji nemamo ovu prekretnicu. Ako neko nije sposoban da radi i ostane na bolovanju ne može mu prestati samo zato što je bio na lista već nekoliko godina", objašnjava Ana Vodičar, rukovodilac sektora za odlučivanje o pravima i medicinskim sredstvima u Zavodu za zdravstveno osiguranje, i dodaje da Slovenija ima zakonodavstvo koje treba reformisati.

U Sloveniji je prošle godine prosječno bolovanje trajalo 13,4 dana. Trajanje varira od regije do regije. Najduže ih je bilo u Koruškoj – 19,3 dana, najmanje u Goriškoj, odnosno 11,7 dana.

Najveći rast otvaranja bolovanja, smatra se Vodičar, donijele su izmjene zakona i smanjenje obaveza poslodavaca, te rekordan nivo zaposlenosti.