EU na raskrsnici
14

Varhelyi u Srbiji: Evropski kontinent je destabiliziran, potrebni ste nam

S. Š. U.
Evropski komesar za proširenje i susjedstvo Olivér Várhelyi tokom posjete Srbiji (Foto: EPA-EFE)
Evropski komesar za proširenje i susjedstvo Olivér Várhelyi tokom posjete Srbiji (Foto: EPA-EFE)
Tokom press konferencije evropskog komesara za politike proširenja i susjedstva Olivera Varhelyia i srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića, Srbija je pozvana da aktivno učestvuje na samitu Evropske unije i država Zapadnog Balkana u Tirani.

Srbijanski predsjednik je govorio o "uzavreloj situaciji" na Kosovu ističući kako je dobro razumio kritike na račun usaglašavanja vanjske i sigurnosne politike Srbije sa onom Evropske unije.

"Dosta tih priča o dvije strane jer mi nismo učinili ništa osim onog što smo morali da gasimo požar. Devet mjeseci nas optužuju da ćemo izazvati sukobe u regionu. Povodom te rasprave Verhelyi me je obavijestio da je vrlo važno da Srbija bude zastupljena u Tirani. Lično nisam siguram da li to ima smisla. Poštujem mišljenje Varheljija, a i stav Ane Brnabić je da treba da budemo prisutni u Tirani, i u narednim danima ćemo donijeti odluku", rekao je Vučić.

Evropski komesar istakao je da je EU na kritičnoj raskrsnici i da proces proširenja privlači pažnju, ali da se na kontinentu događa velika geopolitička destabilizacija.

"Postoji ogroman problem u dijelu država naših članica, ali i ovdje u Srbiji, a to je sovjetski stil izgradnje objekata koji troši velike količine energije i treba ih učiniti energetski nezavisnim, kako bismo mogli da smanjimo energetsku nezavisnost. Sve je to dio investicionog plana vrijednog 30 milijardi eura. Želimo da zamijenimo gas ovdje azerbejdžanskim. Ovdje smo da radimo i da pomažemo", naglasio je Varherlyi.

Poručio je da ne može kriti činjenicu da je rat u Ukrajini utjecao i na proces pristupanja te istakao da će EU nastaviti podržavati Srbiju zbog energetske krize sa kojom se suočava. Najavio je da će od EU paketa energetske pomoći, 2,5 milijarde eura sredstava biti za države regiona.

Istakao je i da se građani Zapadnog Balkana najviše brinu o tome kako će preživjeti zimu, kao i da se brinu o plaćanju računa i tome da li će imati dovoljno finansijskih sredstava.

"Ponosan sam što mogu da doprinesem rješavanju ovog problema, možda već ove godine, a najkasnije na početku sljedeće godine, dat ćemo 165 miliona eura kako bismo pomogli najugroženijim domaćinstvima i malim i srednjim preduzećima kako bi mogli da premoste veliki cjenovni jaz koji je nastao zbog energetske krize", najavio je evropski komesar za susjedstvo i proširenje.

Istakao je i da je to razlog zašto govori o interkonektoru i sa Sjevernom Makedonijom kako bi se dogodila diversifikacija izvora energije.

"Zato želimo i novi terminal za tečni gas na Jadranu, guramo projekte koji bi donijeli zelenu električnu energiju na Zapadni Balkan iz zemalja kao što su Egipat i Tunis, koji su spremni da investiraju u zelenu energiju i nadam se da ćemo u tome uspjeti brzo. Sve to znači da bi Zapadni Balkan mogao postati nova ulazna tačka za energente u EU", smatra Varhelyi.