Veliki protesti u Podgorici: Demonstranti traže ostavke ministara nakon masovnih ubistava u Crnoj Gori
Demonstranti su, između ostalog, zatražili ostavke Danila Šaranovića, ministra unutrašnjih poslova Crne Gore, i Alekse Bečića, potpredsjednika Vlade za bezbjednost i odbranu, profesionalizaciju institucija, rješavanje problema mentalnog zdravlja, te demilitarizaciju društva, pišu Vijesti.me.
Protesti su započeli nakon masovnog ubistva na Cetinju 1. januara ove godine, kada je Aco Martinović ubio 12 osoba, među kojima dvoje djece, ranio još četvoro, a potom izvršio samoubistvo. Još jedna osoba preminula je 9. januara od posljedica povreda zadobijenih tokom napada.
"Nećemo pregovarati sa političarima"
Okupljeni studenti ističu da se ograđuju od svih političkih partija i da ne žele pregovore sa političarima.
"Ostavke nisu najbitnije, ali su moralna odgovornost. Treba da se bavimo ključnim problemima u društvu, ogromnom količinom oružja i nasiljem na koje se ovo društvo naviklo", poručio je Marko Vukčević, član grupe "Kamo sutra?".
Digla se Crna Gora ! ❤️💛🇲🇪🇲🇪🇲🇪🇲🇪🇲🇪💛❤️💪💪💪💪 pic.twitter.com/T26AvvYzsq
— 🇲🇪🇺🇦NEKA ĐA'OLE -CRNA GORA 🇲🇪🇺🇦 (@revrngequin) January 16, 2025
"Nadamo se da će naši zahtjevi biti ispunjeni. Ukoliko ne, nastavljamo sa protestima. Protiv smo nasilja i podjela", naglasio je Vukčević.
Zahtjevi protesta
Protestna šetnja započela je ispred zgrade Ministarstva unutrašnjih poslova, a završila se ispred zgrade Vlade Crne Gore. Ovo je drugi protest od 5. januara, kada su studenti zatražili ostavke političkih rukovodilaca u sektoru bezbjednosti, oduzimanje i uništavanje ilegalnog oružja, pojačanje policije u zajednici, te uvođenje građanskog obrazovanja kao obaveznog predmeta u školama.
Gradonačelnik Cetinja Nikola Đurašković također je zahtijevao odgovornost političkog vrha bezbjednosnih službi i sprovođenje nezavisne međunarodne istrage o događajima na Cetinju.
Crna Gora nalazi se se među vodećim zemljama u svijetu po količini naoružanja u vlasništvu civila. Prema podacima iz globalne Ankete o lakom oružju (Small Arms Survey), na 100 građana Crne Gore dolazi čak 40 komada lakog naoružanja.
Ovo je drugo masovno ubistvo na Cetinju u posljednje dvije godine. Podsjetimo, u avgustu 2022. godine, Vuk Borilović je ubio 10, a ranio šest osoba prije nego što je ubijen.