Poznata receptura
51

Vučić je ponovo kopirao Miloševića: Te 1996. godine su studenti protestovali, a režim održavao kontramiting

Piše: B. H.
Slobodan Milošević na kontramitingu 1996. godine
Slobodan Milošević na kontramitingu 1996. godine
Uskoro će biti dva mjeseca u Srbiji od početka studentskih blokada i masovnih protesta, a gotovo svakog dana studentima na ulicama pridružuju se i ostali građani u znak solidarnosti. Podrška im stiže sa svih strana – od roditelja i antirežimskih medija, preko prosvjetara i naučne zajednice, do advokata u Srbiji.

Nasuprot tome, vlast pokušava na razne načine odgovoriti na studentsku pobunu, šaljući batinaše na njih i pozivajući na kraj blokada uz parolu da su svi zahtjevi ispunjeni.

Tako je jedna od najnovijih odluka vlasti da se ovog petka u Jagodini održi prvi skup pokreta čije je osnivanje ranije najavio predsjednik Srbije Aleksandar Vučić. Mnogi kažu da se radi o kontramitingu.

Kako je navedeno u objavi Istinomera na X povodom ovog naprednjačkog skupa, "kontramitinzi vlasti kao reakcija na studentsku pobunu – zvuči li poznato".

Naime, na naslovnim stranicama štampanih medija tokom 90-ih mogli su se naći slični naslovi današnjim, pa je tako jedan miting podrške Slobodanu Miloševiću imao naziv "Za mir, za Srbiju".

Osim toga, među naslovima u tom periodu bilo je i poruka da "niko neće moći da nas dijeli", kao i da "to nisu Beograđani" koji se protive Miloševićevom režimu.

Kako Istinomer piše, 90-ih je to bio još jedan propagandni "recept" za obračun sa studentskim protestima.

A s obzirom na to da je Vučićev kontramiting u Jagodini zakazan bio za petak, činjenica je da je istog dana bila i akcija "Zastani Srbijo", u kojoj se odaje pošta poginulima u Novom Sadu, kao i veliki naprednjački skup.

Slično već viđeno

To smo već vidjeli 1996. godine, barem nešto tome slično. Tada je Milošević svoje pristalice autobusima dovozio u Beograd, a zatim je došlo do otvorenog sukoba sa studentima i predstavnicima opozicije koji su svakodnevno protestovali zbog krađe izbora.

Od ranog jutra u glavni grad stizali su autobusi i vozovi s pristalicama Slobodana Miloševića iz unutrašnjosti. Predsjednik DS-a Zoran Đinđić pozvao je opozicione pristalice da ne nasjedaju na provokacije i da dozvole Miloševićevim pristalicama da održe svoj kontramiting.

Studentski protesti 1996. godine
Studentski protesti 1996. godine

Uz ocjene da će na taj skup ljudi biti dovođeni "kao u koncentracioni logor", Đinđić je poručio: "Oni nisu krivi, oni su kao i mi, budućnost Srbije. Primite ih kao sugrađane i braću."

Međutim, tenzije je bilo nemoguće izbjeći. Sporadični sukobi između demonstranata i "kontramitingaša" počeli su već oko Željezničke stanice, a ubrzo su se proširili po centru grada.

Iako se nekoliko dana pred zakazani miting pretpostavljalo da će se Miloševićeve pristalice okupiti na Ušću, režim je odlučio da skup bude na Terazijama, odmah pored demonstranata koji su na tom mjestu protestovali više od mjesec dana.

Od ranih prijepodnevnih sati na Terazijama se počela postavljati bina s natpisom "Srbijom neće upravljati tuđa ruka". Iako ulice nisu bile previše zakrčene, napetost se osjećala na svakom koraku. Prvi "timovi za podršku" stigli su u centar Beograda ujutro, noseći postere Slobodana Miloševića, srpske zastave i transparente poput: "Hvala za Dejton", "Mi smo Slobini – Sloba je naš", "Slobo, volimo te", "Slobo, Obilić je s tobom i car Lazar sveti".

Pucnjava u Knezu

Negdje oko podneva u Knez Mihailovoj ulici došlo je do pucnjave. Tokom sukoba dvije grupe, kako je izvijestila "Naša borba", u Knez Mihailovoj hicem iz vatrenog oružja u glavu je ranjen Ivica Lazović, član Srpskog pokreta obnove. Grupa od četrdesetak socijalista išla je Knez Mihailovom ka Terazijama, dok su ih prolaznici izviždavali i provocirali.

"Čovjek iz kolone SPS-a odjednom je izvadio pištolj ‘tetejac’ i pucao čovjeku u glavu", ispričali su očevici. Ivica Lazović ostao je invalid nakon ovog ranjavanja.

Kako je vrijeme odmicalo, sukobi na Terazijama između Beograđana i Miloševićevih pristalica postajali su učestaliji. Građani su simpatizere socijalista gađali jajima, konzervama i jogurtima, a policije nije bilo, pa je obezbjeđenje koalicije "Zajedno" sprečavalo veće incidente.

U jednom trenutku, kada je došlo do masovnih tuča, Zoran Đinđić pozvao je pristalice koalicije da se povuku na Trg Republike.

Oba skupa planirana su za 15 sati, jedan na Terazijama, drugi na Trgu. Policija je tek kasnije napravila kordon na Terazijama i razdvojila dvije grupe.

Da bi se izbjegao susret sa učesnicima kontramitinga, lideri koalicije "Zajedno” poveli su svoje pristalice sa Trga Republike u šetnju ulicama Dorćola kao Dunavskom keju. Mitingu koalicije "Zajedno", prema tadašnjim procenama medija, prisustvovalo je preko 100.000 građana. Studenti su, prethodno, šetali izmijenjenom trasom tadašnjim Bulevarom revolucije, pokraj Pravnog fakulteta.

"Volim i ja vas"

Slobodan Milošević pojavio se na bini kod Terazijske česme u kasnim popodnevnim satima. Sa mitinga, koji je prenosila državna televizija i radio, poručio je da neće dozvoliti moćnicima u svetu i petoj koloni u zemlji da oslabe i destabilizuju Srbiju. Na povike okupljenih: "Slobo, mi te volimo”, kratko je odgovorio, onako preko volje, rečenicom od koje će studenti i demonstranti opozicije zbijati šale danima – "Volim i ja vas”.

Kada se završio kontramiting i kada su pristalice SPS napustile prostor oko Terazijske česme, negde oko 17 sati, policija je bacila suzavac na demonstrante u centru grada, u trenutku kada su pristalice opozicije sa Trga Republike pokušale da se kroz Kolarčevu ulicu probiju prema Terazijama. Kratko je trajalo komešanje, ali se situacija na Trgu Republike ubrzo smirila.

Sahrana ubijenog Predraga Starčevića
Sahrana ubijenog Predraga Starčevića

Tužnom saldu kontramitinga od jednog teško ranjenog i desetina povrijeđenih kasnije je, na žalost, pridodata i jedna žrtva. Predrag Starčević podlegao je povredama zadobijenim u tuči sa pristalicama SPS-a na mostu Gazela pošto je završen skup na Terazijama.

Nekoliko dana kasnije, hiljade građana okupile su se na Novom groblju da isprate ubijenog Predraga Starčevića. "Ubili su te oni koji ne žele lijepu Srbiju, kakvu si ti sanjao", poručio je tada Vuk Drašković.