Uprkos napadima
10

Vučić odbacio kritike da se u Srbiji guše medijske slobode

FENA
Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić odbacio je kao potpuno netačne navode da je u Srbiji medijska mreža postala predmet "remetilačkog državnog monopola" i poručio da je njegova vlada prva koja se u najvećoj mogućoj mjeri odrekla vlastite uključenosti u medije.

Vučić je u autorskom tekstu za EUobserver, odgovarajući na kritike talijanskog novinara Mattea Trevisana, naveo da je kao predsjednik Srbije rijetko reagirao na medijske napade protiv zemlje koju predvodi.

To nije činio, kako objašnjava, jer je uvijek shvaćao da "svako drugačije mišljenje i kritika služe da se stvari u našoj zemlji brže promijene, da sami napredujemo i da se osigura normalno funkcioniranje i puno poštivanje demokratskih normi i zakona".

U povodu navoda Trevisana o fizičkim napadima na novinare, koji je to nazvao "vrhom ledenog brijega", Vučić pita koja je to zemlja Evropske unije u kojoj ima manje napada na novinare nego u Srbiji, ne računajući brutalne napade predstavnika opozicije protiv novinarki TV Pinka - Goce Uzelac i Mare Dragić, prenosi Tanjug.

Na Trevisanovu primjedbu da se pritisak vrši na različite načine, Vučić odgovara da je više od 90 posto sudskih postupaka protiv novinara pokrenuto na zahtjev lidera opozicije, a ne predstavnika Vlade.

"Lično, uprkos brojnim uvredama, prijetnjama i klevetama proteklih šest mjeseci, nikada nisam uložio žalbu protiv nekog medija i novinara. Vjerujem da sam, na taj način, pokazao kako se treba odnositi i na koji način se njeguju različitosti", istaknuo je Vučić.

Ipak naveo je kako se s Trevisanom slaže u jednoj stvari, a to je da situacija u Srbiji zaista nije sjajna i da ima mnogo stvari koje treba uraditi, zbog čega je "upravo važno za državu da surađuje sa svim predstavnicima medija i sindikatima".