Vučić pozvao opoziciju da pokrene referendum o njegovoj smjeni: Imate dovoljno ruku
Naravno, Vučić je to uradio u svom stilu, sarkastično se referirajući na nedavno istraživanje Centra za istraživanje, transparentnost i odgovornost (CRTA), po kojem više od 60 posto građana Srbije ne podržava rad predsjednika ove zemlje.
"Objektivna i nepristrasna CRTA saopštila je javnosti da je ogromna većina građana za moju smjenu. Ne postoji kredibilniji izvor, ni za međunarodnu zajednicu, ni za političke stranke u Srbiji, od te nevladine organizacije", objavio je Vučić.
Dalje je istakao da, ako su navodi ovog istraživanja tačni, "za njega je nemoguće da ostane na mjestu predsjednika."
"Potrebno je da opozicione stranke predaju samo 67 potpisa, a imaju ih preko 80, za održavanje savjetodavnog referenduma o predsjedniku Srbije", rekao je on.
Treba istaći da ovaj tip referenduma nije obavezujući, odnosno čak i ako većina građana Srbije kaže da nema povjerenja u Vučića kao predsjednika, to ne bi značilo da će on napustiti funkciju.Jedini način da dođe do opoziva predsjednika Srbije jeste da se prođe procedura opisana u Zakonu o predsjedniku.
Opoziv, odnosno razrješenje, može predložiti jedna trećina poslanika u Skupštini Srbije, nakon čega ova inicijativa mora dobiti podršku većine zastupnika.
Nakon toga, Ustavni sud Srbije ima 45 dana da utvrdi da li je predsjednik prekršio ustav.
Ako Ustavni sud odluči da je ustav prekršen, inicijativa se vraća u Skupštinu Srbije, gdje je potrebna podrška dvije trećine poslanika kako bi predsjednik bio razriješen.
"Legitimitet je najvažnija stvar u politici, a suverenitet uvijek proističe iz narodne volje. Mislim da je ponuda više nego fer, a i dobro je da prestanu da se foliraju svi u ovoj zemlji kako im je stalo do nekih građevinskih svesaka i da stvari konačno postavimo na svoje mjesto. Suprotno uvreženom, nikada me vlast kao takva nije zanimala, zanimao me je i zanima me samo napredak Srbije", još je dodao Aleksandar Vučić u svom obraćanju.