Vučić zabrinut nakon odluke SAD-a: Radi se o "najtežim sankcijama", reagovat ćemo ozbiljno
Vučić je istakao da se radi o veoma ozbiljnim sankcijama koje se temelje na dva pravna osnova.
"Pravni osnovi potiču iz 2014. i 2021. godine – jedan iz vremena administracije Baracka Obame, drugi iz administracije Joea Bidena. Zašto su Amerikanci pripremili ovakvu kombinaciju različitih pravnih osnova? To su uradili kako bi bilo nemoguće zaobići sankcije", objasnio je Vučić.
Riječ je, kako kaže, "o najtežim sankcijama koje pogađaju jednu kompaniju u Srbiji".
"Od nas se traži potpuno uklanjanje ruskih interesa iz NIS-a. Srbija nije neprijateljska zemlja Ruskoj Federaciji i mi ne želimo nikakvo neprijateljsko preuzimanje tuđe imovine. Reagovat ćemo ozbiljno, odgovorno i marljivo i nećemo da hitamo sa donošenjem pogrešnih odluka. Tražit ćemo od predstojeće administracije da još jednom razmotri ovu odluku. Ono što je važno za ljude u Srbiji da znaju, jeste da su nam dragi i Moskva i Washington, ali Srbija nam je najmilija i najdraža. Zaštitit ćemo interese Srbije i neće biti nikakvih nestašica", dodao je on.
Ministarstvo finansija Sjedinjenih Američkih Država objavilo je danas sankcije protiv Naftne industrije Srbije (NIS), u sklopu najnovijeg paketa usmjerenog prema firmama pod ruskim vlasništvom.
Prema saopćenju objavljenom na zvaničnoj stranici američkog ministarstva finansija, sankcije su uvedene brojnim kompanijama iz Rusije i izvan njenih granica. Među njima se našao i NIS, koji je od 2008. godine u većinskom vlasništvu ruske energetske korporacije Gazprom.
Kako se navodi, razlog za sankcije su poslovne veze sa kompanijom Gazprom. Na listi se, osim NIS-a, nalaze i druge podružnice Gazproma smještene u Kazahstanu, Kirgistanu, Luksemburgu i Tadžikistanu.
Sve nekretnine i imovina ovih firmi koje su pod jurisdikcijom SAD-a sada su zamrznute. Osim toga, sankcije uključuju i dodatne mjere, iako detalji o njima nisu navedeni u saopćenju.
Mjere su donesene na temelju izvršnih uredbi 14024 i 13662, koje su potpisali predsjednici Joe Biden i Barack Obama.
Ove uredbe omogućavaju američkim vlastima da sankcionišu subjekte koji, direktno ili indirektno, podržavaju rusku ekonomiju. Prvobitno su uvedene nakon aneksije Krima, a kasnije su proširene kao odgovor na rusku agresiju prema Ukrajini.