Vučićeva supruga plesala u Keniji kako bi spriječila priznanje Kosova, nije upalilo

Kenija je ovime postala 105. zemlja članica Ujedinjenih naroda koja je priznala Kosovo. Međutim, s obzirom na to da Rusija i Kina, dvije stalne članice Vijeća sigurnosti UN-a, ne priznaju Kosovo, ono i dalje nije član UN-a.
Neuspješna misija Tamare Vučić
Priznanje Kosova dolazi nekoliko mjeseci nakon što je Srbija poduzela diplomatsku ofanzivu kako bi ga spriječila. U oktobru prošle godine je Tamara Vučić, supruga predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, poslana u Nairobi kao dio srbijanske diplomatske kampanje.
Njena posjeta nije bila najavljena, što je dodatno potaknulo spekulacije da je svrha putovanja bila upravo lobiranje protiv priznavanja Kosova. Vučićeva supruga je tada sudjelovala u razgovorima s kenijskim premijerom Musalijom Mudavadijem i ministrom vanjskih poslova, a naglasak je bio na jačanju bilateralnih odnosa i ekonomske suradnje između Srbije i Kenije.
Serbia's First Lady, Tamara Vucic was in Kenya, October last year - here seen dancing, celebrating - thinking she convinced them not to recognize Kosovo's independence 🎉🎉 pic.twitter.com/Qcnu2QFZpF
— Xhemajl Rexha (@xhemajl_rexha) March 26, 2025
Vučićeva supruga u Keniji je i plesala s lokalnim ženama.
Uprkos ovim naporima, odluka o priznavanju Kosova ipak je donesena i Kenija je postala najnovija u nizu zemalja koje su podržale kosovsku neovisnost.
Ministarstvo vanjskih poslova Srbije sada oštro je osudilo odluku Kenije, nazvavši je "grubim kršenjem međunarodnog prava" i "direktnim narušavanjem Rezolucije 1244 Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda".
"Ovakva odluka podriva napore usmjerene ka konstruktivnom dijalogu, regionalnoj stabilnosti i poštovanju međunarodno-pravnog poretka. Također predstavlja žalostan presedan u tradicionalno prijateljskim odnosima između Srbije i Kenije", navodi se u saopćenju.