Zahtjev u Parlamentu Srbije: Izglasati rezoluciju o osudi genocida kojeg je počinila NDH
Predsjednica DSS-a Sanda Rašković Ivić izjavila je novinarima da je predložena rezolucija "dug žrtvama i povijesnim činjenicama".
"Potaknuti smo činjenicom da Srbija prema ovom zločinu nad Srbima nije istaknula nikakav stav. Mi ga dugujemo, jer se broj žrtava pokušava falsifikovati od Tuđmanovih 35.000 do današnjih 2.000 ljudi koji se spominju kao žrtve u hrvatskim medijima", rekla je Rašković Ivić.
Ističući da u jugoistočnoj Evropi "nema pomirenja bez suočavanja s prošlošću" utvrdila je da rezolucija nije usmjerena prema današnjoj Hrvatskoj.
Rašković je ocijenila da je zločin nad Srbima, Židovima i Romima u NDH "smišljen i planiran genocid kako je definirano Konvencijom o sprječavanju i kažnjavanju genocida”.
DSS u prijedlogu rezolucije poziva članice EU-a i države na čijem teritoriju su počinjeni zločini da osudom genocida pridonesu pomirenju. Također se traže izmjene kaznenog zakona kojima bi genocid nad Srbima, Židovima i Romima u NDH postao kazneno djelo, a oni koji ga negiraju bili sankcionirani.
Stranka predlaže da srbijanska vlada odredi datum za Dan sjećanja na žrtve genocida u NDH, kada bi se u školama u Srbiji organizirao poseban školski čas historije.
Predviđa se i gradnja "Memorijalnog kompleksa srpskim žrtvama genocida" čiji bi dio bio znanstveno-istraživački i obrazovni institut za utvrđivanje broja žrtava i proučavanje zločina nad Srbima.
U rezoluciji se također predlaže obilježavanje svih mjesta zločina, masovnih grobnica i jama u koje su bacane žrtve, rekla je Rašković Ivić.