Dogovor nije bio takav
15

RS obesmislio Amber Alert: Šta ako dijete bude odvedeno u FBiH gdje sistem nije aktivan?

Piše: A. Ku.
Ilustracija: Shutterstock
Ilustracija: Shutterstock
U bh. entitetu Republika Srpska (RS) u funkciju je pušten sistem "Pronađi me", odnosno Amber Alert, svjetski poznat sistem koji služi za pronalazak nestale djece. Problem je u tome što ovaj sistem nije aktivan u Federaciji Bosne i Hercegovine (FBiH) i Brčko Distriktu.

To znači da je sistem trenutno nefunkcionalan, jer ne pokriva državu BiH.

Primjera radi, ukoliko sistem bude aktiviran u RS-u zbog nestanka djeteta, njegova primjena se ne odnosi na područje FBiH ili Brčko Distrikta gdje dijete može biti odvedeno, odnosno SMS poruku s podacima o nestalom djetetu neće dobiti stanovnici drugog entiteta.

Podrška SAD-a

O uspostavljanju sistema Amber Alert u Bosni i Hercegovini (BiH) razgovarali smo s direktoricom Centra za sigurni internet u BiH Amelom Efendić koja je ujedno i inicirala pokretanje ovog sistema u našoj državi.

U razgovoru za Klix.ba je istakla da je prvobitna zamisao bila da sistem Amber Alert bude istovremeno pušten u rad na području cijele BiH, odnosno i u Federaciji BiH, Republici Srpskoj (RS) te Brčko Distriktu.

Međutim, MUP RS-a je odlučio da prvi, samostalno pusti u funkciju ovaj sistem, neovisno o ostatku BiH.

U RS-u je u funkciju pušten sistem
U RS-u je u funkciju pušten sistem "Pronađi me"

Pitali smo Efendić kako će izgledati funkcionisanje ovog sistema ukoliko dijete nestane na području RS-a i bude dovedeno u FBiH, gdje taj sistem trenutno ne postoji.

"Zašto je Republika Srpska uradila to što je uradila te kako misle da sistem funkcioniše u samo jednom dijelu države, to morate njih pitati", kaže Efendić.

Mišljenja je da će u narednom periodu sistem Amber Alert biti funkcionalan na području cijele BiH, jer Centar za sigurni internet sa policijskim agencijama u FBiH i Brčko Distriktu, uz podršku Američke vlade, rade na njegovoj uspostavi.

Podsjetila je da Centar za sigurni internet ima potpisan protokol o saradnji sa tri policijske agencije u BiH.

"Mi smo već više od 20 godina u ovoj priči, a unazad tri godine intenzivno zagovaramo uspostavu Amber Alert Sistema u BiH. Ne bilo kojeg sistema, već isključivo po uzoru na američki sistem, jer je to najfunkcionalniji sistem i imaju statistički najveći postotak povratka i pronalaska djece", naglašava Efendić.

Dodaje da sistem funkcioniše na način da potragu za djetetom pokreće policija.

"Taj sistem je uspješno repliciran u mnogim državama u svijetu sa određenim modifikacijama koje se odnose na nacionalno zakonodavstvo ili administrativno uređenje svake pojedinačne države", ističe.

Mjera prevencije

Dodaje da je uspostava ovog sistema bitna zbog veće zaštite i sigurnosti djece u BiH, ali i zbog prevencije ovih krivičnih djela u budućnosti.

Amber Alert je pokrenut u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) nakon nestanka Amber Hagerman, devetogodišnje djevojčice iz Texasa. Ona je nestala 13. januara 1993. godine, a tijelo joj je pronađeno četiri dana kasnije.

Nakon što je pronađena, njen otac, Richard, zatražio je pokretanje mjera kojim bi se efektivnije tražile nestale osobe.

Nekih pet godina nakon toga, radio stanice u Texasu su, na ideju građanke ove savezne države Diane Simone, počele javljati svojim slušaocima da se u njihovom okruženju traga za nestalom osobom.

Već 1998. godine nastao je ANS (Alert Notification System), koji je preteča današnjeg Amber Alerta.

Kada se u gradu ili regiji prijavi nestanak djeteta, policija automatski šalje svim građanima upozorenje. U njemu obično piše kratak opis osobe, uz osnovne informacije.

Sve što je poznato, a može biti relevantno za istragu, pošalje se građanima, koji tako postaju dodatni policajci na terenu i olakšavaju potragu.