Ovo je potvrdio Konstantin Vorontsov, zamjenika šefa ruske delegacije na sastanku Prvog odbora Generalne skupštine UN-a
"U ovoj fazi govorimo isključivo o prijenosu dvostrukih raketnih sistema Iskander-M s konvencionalnim projektilima u Republiku Bjelorusiju, kao i davanje nekim bjeloruskim avionima Su-25 tehničke sposobnosti za nošenje nuklearnog oružja. Međutim, transfer tehnologija za pretvaranje aviona u nosače nuklearnog oružja u Bjelorusiju nije predviđen", rekao je ruski diplomat.
Vorontsov je rekao da su takve akcije opravdane "mogućim napredovanjem nuklearne infrastrukture NATO-a prema istoku".
"Konkretno, Poljska već nekoliko godina govori da želi biti u potpunosti uključena u zajedničke nuklearne misije. Nedavno je aktivnost Varšave u tom smjeru dramatično porasla. To su, naravno, uzele u obzir Rusija i Bjelorusija pri razmatranju protumjere", rekao je Vorontsov.
Istodobno je dodao da trenutno "nema planova za fizičko opremanje bjeloruskih sistema nuklearnim bojevim glavama niti za premještanje takvih bojevih glava preko bjeloruskog teritorija".
Podsjetimo, krajem augusta predsjednik Bjelorusije Aleksandar Lukašenko nagovijestio je moguću prenamjenu aviona Su-24 za nošenje nuklearnog oružja. No, avioni Su-24 koje spominje Lukašenko su u Bjelorusiji 2012. razmontirani jer im je došao kraj operativnog vijeka, a masovna proizvodnja tih aviona završila je 1993. godine.
Lukašenko je još u martu inzistirao na tome da Bjelorusija neće rasporediti nuklearno oružje i da to nikada nije planirao učiniti.