Nosilac liste
132

AfD-ov političar René Springer za Klix.ba: O migracijama, "političkom islamu" i viziji desnice o Njemačkoj

Razgovarao: Vedad Karić
René Springer (Ilustracija: A. L./Klix.ba)
René Springer (Ilustracija: A. L./Klix.ba)
Izbori u Njemačkoj koji će se održati 23. februara mnogi ocjenjuju kao prekretnicu za najveću evropsku ekonomiju. Osim toga, zbog geopolitičkih okolnosti i promjena, za neke predstavljaju i okršaj u kojem se borba vodi između nikada izraženijih ideoloških razlika.

Osim semafor koalicije koja je činila prethodnu vladu, a u kojoj su se nalazili SPD, FDP i Zeleni, velika pažnja posvećuje se i Demokršćanskoj uniji (CDU) koja je prema svim anketama prva po popularnosti.

Međutim, ove izbore kao možda nikada do sada, pažnja medija kako u Njemačkoj tako i u cijeloj Evropi fokusirana je i na krajnju desnicu - Alternativu za Njemačku (AfD). Stranka je to koja je u posljednjih nekoliko godina zabilježila enorman rast. U početku, taj rast ogledao se kroz lokalne i regionalne nivoe, ali u posljednjem periodu AfD je postao sve relevantniji i na saveznom nivou.

Alice Weidel, predsjednica AfD-a (Foto: EPA-EFE)
Alice Weidel, predsjednica AfD-a (Foto: EPA-EFE)

Uprkos brojnim kontroverzama, stranka koju predvode Tino Chrupalla i Alice Weidel vremenom je uspjela izgraditi značajnu bazu glasača te sada, prema predizbornim anketama, zauzimaju visoku drugu poziciju.

O brojnim temama koje mjesecima izazivaju veliku pažnju i podižu mnogo buke kako u Njemačkoj, tako i u cijeloj Evropi, za Klix.ba govorio je i dugogodišnji zastupnik AfD-a u Bundestagu René Springer.

Ukoliko se pogleda biografija, Springer obnaša funkciju zastupnika AfD-a u Bundestagu još od 2017. godine. Rođeni Berlinac, još 1997. godine učlanio se u Njemačku mornaricu, a kako se ističe u njegovom CV-ju, 2009. godine je, nakon niza razočarenja prvenstveno politikom zapadnih zemalja u Afganistanu, napustio Bundeswehr, ali i SPD.

Tokom 2013. godine, učlanio se u AfD i od tada je postao potpuno posvećen politici, a ovu stranku u Bundestagu predvodi iz pokrajine Brandenburg i to kao nosilac liste.

Rene Springer od 2017. u Bundestagu (Foto: Press služba)
Rene Springer od 2017. u Bundestagu (Foto: Press služba)

Na početku razgovora, osvrnuli smo se na rast popularnosti njegove političke opcije te o tome šta misli da je najviše doprinijelo tome da se o AfD-u sve više priča u Evropi.

"Vidjeli smo pad kvaliteta života u protekloj deceniji - ne samo u ekonomskom smislu, već i u osnovnim aspektima kao što su sigurnost i red, sloboda govora i obrazovanje. Sve oblasti javnog i privatnog života doživljavaju kontinuirani pad. Izvor ove bijede leži u politici etabliranih njemačkih stranaka. Naravno, počeli smo da djelujemo i da radimo suprotno od ovih politika, i sve više i više ljudi nas vide kao jedinu alternativu raznim strankama koje, iako su nominalno različite, izgleda da teže istom političkom cilju", rekao je Springer na početku razgovora za Klix.ba.

Pitanje "remigracije"

Kada se govori o AfD-u, ono što na neki način privlači najveću pažnju jeste pitanje imigracije, odnosno koncepta "remigracije" o kojoj se govori u AfD-ovom političkom programu, a što je u javnosti protumačeno kao koncept masovnih deportacija migranata iz Njemačke.

Tokom protekle decenije, ali i više, Njemačka je svakako postala jedna od "obećanih zemalja" za mnoge ljude iz drugih zemalja. Njemačka je postala dom i za mnoge Bosance i Hercegovce, ali i ljude iz drugih zemalja Evrope, Azije, ali i Afrike.

Govoreći o remigracijama, Springer je odgovorio na to da li se AfD protivi svim formama imigracije te da li politički program partije u kontekstu imigracije doprinosi radikalizaciji obje strane u Njemačkoj.

"Uvijek smo naglašavali da se 'remigracija' odnosi na sve potrebne mjere za deportaciju imigranata koji su ilegalno na njemačkom tlu, koji su kriminalci, a ne žele integrirati kao funkcionalni članovi društva. Ovo je sve u potpunosti unutar granica zakona i ustavnog poretka, a s obzirom na priliv masovnih migracija tokom proteklih deset godina, izuzetno je hitno i bitno. Osim toga, želimo očuvati naš nacionalni identitet i kulturni sastav zemlje, što efektivno dovodi do restriktivne migracijske politike. To ne znači da mi se u potpunosti protivimo migraciji ili da selektivno diskriminišemo. Sve naše brige se odnose na stabilnost naše zemlje. Ljevičari ili određene grupe imigranata mogu ih smatrati uvredljivim. Međutim, mislim da niko od njih ne nosi interese Njemačke u svom srcu", pojašnjava naš sagovornik.

Uzevši u obzir činjenicu da talasi migracija pogađaju i zemlje Zapadnog Balkana, Springer se osvrnuo i na to da li je trenutna migracijska politika, koja se posebno odnosi na zemlje koje nisu u EU, a dio su Evrope, efikasan način rješavanja problema?

AfD uživa značajnu podršku u Njemačkoj (Foto: EPA-EFE)
AfD uživa značajnu podršku u Njemačkoj (Foto: EPA-EFE)

"Problem migracija je evropski problem. Na kraju, moramo naći rješenje od kojeg imaju koristi sve naše nacije kao kolektivna civilizacija. Jako sam kritičan kada je riječ o EU zakonima, naročito migracijama i tražiocima azila. Ukoliko ikada bude došlo do evropskog rješenja, ono mora ići u potpuno drugačijem smjeru od onog koji trenutno zagovara Brisel", ističe Springer.

Dosta kontroverzna tema kada se govori o AfD-u jeste ono što se u njihovom političkom programu naziva borba protiv islamizacije Njemačke. Ukoliko se pogleda program, riječ islam spominje se 22 puta, a posebno se naglašava borba protiv političkog islama.

"Najveća opasnost leži u njegovom ponekad nasilnom obliku za kršćansku zapadnu kulturu u Njemačkoj. Kada se suoči sa opasnostima u liberalnom zapadnom društvu, koju politički islam nosi sa sobom za unutrašnju sigurnost", dio je programa AfD-a koji je objavljen pod nazivom "Vrijeme za Njemačku".

Miješanje vjere i politike u velikom broju slučajeva može dovesti do katastrofalnih posljedica. Međutim, čini se kako se na Zapadu o političkom islamu znatno više govori kao negativnoj pojavi, dok se istovremeno zanemaruju problemi koji su evidentni utjecajem i miješanjem politike u druge religije, kao što su judaizam i kršćanstvo, a koje sve češće postaju sastavni dio programa političkih stranaka na Zapadu.

Pitanje imigracije u velikoj mjeri je dio AfD-ovog programa
Pitanje imigracije u velikoj mjeri je dio AfD-ovog programa

Tim povodom, Springer je obrazložio stav koji AfD ima prema islamu kao religiji.

"Iako islam kao religija ima određene historijske korijene u Evropi, kao naprimjer u Bosni, on je 'strani entitet' u Njemačkoj. Prirodno, naši zakoni podržavaju slobodu religije, ali tipovi islamskih praksi koje se šire u Njemačkoj su u kontrastu s našim idejama građanskih sloboda i tradicionalnih normi. Zemlje kao što su Turska i Saudijska Arabija vrše utjecaj na naše unutrašnje stvari kroz njihovu dijasporu, a islamski terorizam se više puta manifestovao u Njemačkoj u posljednjoj deceniji. Često, osumnjičeni i izvršioci ovih djela su strani državljani i tražioci azila. Moramo naći način da spriječimo elemente radikalnog islama od ostvarivanja još većeg utjecaja u našoj državi. Ovdje se i ne radi mnogo o religiji, koliko o javnoj sigurnosti i socijalnoj koheziji", poručuje Springer.

Saradnja s CDU i proširenje Evropske unije

U kontekstu postizbornog koaliranja, mnogo se govori i o potencijalnoj saradnji AfD-a s demokršćanima (CDU) koje predvodi Friedrich Merz. Uprkos određenim slaganjima u politikama, Springer ističe kako je koaliciju u ovom trenutku teško očekivati.

"U dalekoj budućnosti može postojati šansa za koaliciju između AfD-a i CDU-a. Međutim, pod trenutnim vodstvom Friedricha Merza - koji odbija sarađivati kako bi popravio stanje u Njemačkoj i koji kleči pred zelenim i crvenim, ne vidim nikakvu mogućnost", naveo je.

Kakav će rezultat ostvariti AfD? (Foto: EPA-EFE)
Kakav će rezultat ostvariti AfD? (Foto: EPA-EFE)

Na kraju razgovora, Springer se osvrnuo i na temu proširenja Evropske unije te je ponovio stav koji AfD već godinama zastupa.

"Vjerujem da Evropska unija očajnički treba riješiti svoje probleme prije bilo kakvog proširenja. Ako ove probleme ne može riješiti birokratija u Briselu, naša stranka je spremna da povuče Njemačku iz Evropske unije. Stoga, oklijevam da dam bilo kakva predviđanja po ovom pitanju", objasnio je.

U zaključku, uzevši u obzir da određeni dijelovi Trumpove administracije njeguju simpatije i prema AfD-u, u razgovoru s Renéom Springerom dotakli smo se i teme uvođenja carina i odnosa koji bi Trump mogao imati prema Evropi.

"Nažalost, ne mislim da su EU ili Njemačka spremne promijeniti kurs u susretu s ekonomskim preporodom američke vlade. Upravo sada, Njemačka se deindustrijalizira politikom zelene energije. Mnoge kompanije bježe preko Atlantika i EU je odlučna da vodi iste idiotske politike koje su njemački Zeleni institucionalizirali u Berlinu. Bojim se da nas čekaju teška vremena", zaključio je u razgovoru za Klix.ba zastupnik AfD-a u Bundestagu i nosilac liste ove stranke u Brandenburgu René Springer.