Afričke zemlje neodlučne i podijeljene u osudi ruske agresije na Ukrajinu
Gana, Nigerija i Kenija su oštro osudile napade na ukrajinske civile i državljane ovih zemalja koji su se zatekli u Ukrajini. Sa druge strane neke od najznačajnijih država Afrike su izabrale da šute.
"Države na kontinentu su se našle u osjetljivoj poziciji i ne žele da budu uvučene u proxy bitke. Postoji jaka struja mišljenja u afričkoj diplomatiji koja kaže da se afričke države trebaju držati principa neučešća kako ne bi bile upletene u proxy sukob između Istoka i Zapada, kao u doba hladnog rata", izjavio je za CNN Remi Adekoya, predavač na Univerzitetu York.
Južnoafrički predsjednik Cyril Ramaphosa je jasno istakao stav da od Vladimira Putina neće praviti neprijatelja.
"Naša pozicija je jasna, postoje oni koji insistiraju da trebamo uzeti suparnički stav prema, recimo Rusiji. Pristup koji smo mi odlučili uzeti je, insistiranje na dijalogu", izjavio je Ramphosa u obraćanju parlamentu ove afričke države.
Nakon početnih objava u kojima su pozvali Rusiju da odmah povuče vojsku iz Ukrajine, Južnoafrička Republika je kao krivca za rat optužila NATO jer je razmatrao članstvo Ukrajine, čemu se Rusija protivi. Bivši predsjednik ove države Jacob Zuma je izjavio da se Rusija osjećala isprovocirano.
Južnoafrička republika ima snažne odnose sa Rusijom kroz članstvo u BRICS, grupi rastućih ekonomija koju čine Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južnoafrička Republika, ali i historijske veze iz vremena aparthejda kada je Sovjetski savez podržavao Afrički nacionalni kongres.
Ukupno 17 afričkih država je bilo suzdržano prilikom glasanja u Ujedinjenim Nacijama o zahtjevu za povlačenje Rusije iz Ukrajine. Nigerija i Egipat su bile među 28 država koje su glasale za osudu Rusije, dok je Eritreja jedina glasala protiv.
"Mnoge države koje su se suzdržale od glasanja su autoritarni režimi. Oni vide Putinovu unilateralnu odluku da se napadne Ukrajina kao pokazivanje snage i ega sa kojim se mogu poistovjetiti", za CNN je analizirao Yetunde Odugbesan-Omede, politički analitičar na New York Farmingdale State College.
Jedan od onih koji su pružili podršku Rusiji je Muhoozi Kainerugaba, sin predsjednika Ugande Yoweri Musevenija. Njegov otac vlada Ugandom 36 godina i spekuliše se da će ga Kainerugaba naslijediti.
"Većina čovječanstva (koja nije bijela) podržava rusko stanovište u Ukrajini. Putin je apsolutno u pravu", tvitao je Kainerugaba.
Prema mišljenju Adekoye neke afričke države su neodlučne u osudi Rusije jer žele držati otvorene opcije ukoliko se susretnu sa revolucijama kod sebe.