AK partija predložila reforme koje bi Erdogana mogle zadržati na vlasti do 2029.
Erdogan i njegove pristalice su dugo tvrdili da zemlja treba snažno liderstvo izvršnog predsjedništva, nalik na sistem u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) ili Francuskoj kako bi se izbjegle krhke koalicione vlade koje su ometale njegov razvoj u prošlosti.
Protivnici vide predložene promjene kao sredstvo za Erdoganove ambicije i strahuju da će donijeti povećan autoritarizam u zemlji koja je već pod vatrom zapadnih saveznika.
"Promjene će samo donijeti jaka rukovodstva", rekao je premijer Binali Yildirim novinarima u subotu, pojasnivši da promjena znači kraj perioda koalicione vlade.
Stranka pravde i razvitka (AKP) želi odrati referendum o ustavnim promjenama do narednog maja i traži podršku nacionalističke MHP opozicije da osvoji odobrenje za nacionalni glas.
Za ustavne promjene je potrebna podrška najmanje 330 poslanika u skupštini koja ima 550 sjedišta kako bi se išlo na referendum. AKP ima 316 poslanika koji imaju pravo na glasanja, a MHP 39.
Erdogan je, prema pisanju Business Insidera ceremonijalno predsjedništvo uglavnom okrenuo u moćnu platformu. Erdogan i AKP su rekli da će javnosti predstaviti svoje predložene promjene, čak i ako osvoje 367 glasova, što je teoretski dovoljno da se uspostave ustavne promjene bez referenduma.
Govoreći na konferenciji za novinare nakon podnošenja prijedloga, visoki zvaničnici Abdulhamit Gul iz AKP-a i Mehmet Parsak iz MHP-a su naveli specifičnosti paketa koji sadrži 21 član, prenosi Reuters.
Predsjednički, parlamentarni i lokalni izbori će biti održani zajedno 2019. godine, dok će se broj parlamentaraca povećati na 600, a svaka politička stranka će pružiti "zamjenu zakonodavaca".
U potezu bez presedana, prijedlozi će omogućiti predsjedniku da zadrži veze s političkom strankom, što znači da bi Erdogan mogao nastaviti vodstvom AKP-a, koji je osnovao.