Kako su cijene energenata prošle godine skočile zbog rata u Ukrajini, neki članovi vlade njemačkog kancelara Olafa Scholza nisu bili za zatvaranje nuklearnih elektrana kako je planirano 31. decembra prošle godine.
U kompromisu, Scholz je pristao na jednokratno produženje roka, ali je insistirao da će se konačno zatvaranje dogoditi 15. aprila. Gradonačelnik Minhena, Dieter Reite, podržao je odlaganje, ali je u subotu priznao da je zadovoljan zatvaranjem ovog vikenda.
"Budućnost se ne zove nuklearna energija. Budućnost se zove obnovljiva energija. To će biti naša budućnost. Od 2008. godine mi u Minhenu smo se zapravo fokusirali samo na širenje obnovljivih izvora energije", rekao je.
I pristalice i kritičari gašenja kažu da obnovljiva energija treba da igra značajniju ulogu u budućnosti Njemačke.
Ali, iako na sjeveru zemlje ima dosta energije vjetra, nedostatak infrastrukture otežava slanje energije na jug, gdje se nalaze mnoge njemačke energetski teške industrije.
Više od 40 posto njemačke energije dolazi iz obnovljivih izvora. Greenpeace kaže da se napredak tehnologije čiste energije dogodio brže nego što su prethodne njemačke vlade očekivale.
Socijaldemokrati, koji predvode koalicionu vladu, insistiraju da su posvećeni čistijoj energiji. Ali njen koalicioni partner, Slobodna demokratska stranka, istupila je protiv zatvaranja postrojenja.
Aktivisti za zaštitu životne sredine izrazili su zabrinutost da bi se napredak mogao zaustaviti sukobima vlade i pozvali su političare da se fokusiraju na borbu protiv klimatskih promjena.
"Mislim da je to problem ne samo za mladu generaciju, već i za sve ljude, i za stare. Ali naravno, posebno mlada generacija - ona se suočava sa ovim problemom i biće suočena mnogo više s njim", rekla je studentica i aktivistkinja Friday For Futures, Aurelia.