Značajna investicija
0

Albanija nabavlja turske vojne dronove Bayraktar TB2

V. K.
Turski dronovi sve popularniji (Foto:Twitter)
Turski dronovi sve popularniji (Foto:Twitter)
Turske bespilotne vojne letjelice Bayraktar TB2 izazivaju sve veću pažnju u svijetu, a jedna od posljednjih zemalja koja se odlučila na nabavku ovog naoružanja jeste i Albanija.

Vlasti Albanije su saopćile kako su zainteresovane za nabavku dronova koje su turski vojni zvaničnici već isporučili u nekoliko država, uključujući Azerbejdžan, Ukrajinu, Katar i Poljsku koja je postala prva zemlja NATO saveza koja je kupila turske dronove.

Interes za kupovinu turskih dronova albanski političari su pokazali izdvajanjem dodatnih 8 miliona eura iz budžeta, koji će biti namijenjeni za kupovinu Bayraktar TB2 dronova, a dogovor je potvrđen nakon što je albanski ministar unutrašnjih poslova Bledar Cuci zajedno s vojnim zvaničnicima boravio u Turskoj.

Vlasti u Turskoj su saopćile kako je ta zemlja postala četvrti najveći svjetski proizvođač dronova, što se prije svega duguje promjeni politike koja se od kupovine zapadnog naoružanja okrenula prema proizvodnji domaćeg naoružanja.

Borbene dronove Bayraktar TB2 turske vojne snage koristile su u Siriji i Libiji, a služile su za neutralizaciju neprijateljskih sistema, ali i za obezbjeđenje određenih objekata od vojnog značaja.

Osim toga, Bayraktar se naročito pokazao u sukobu Armenije i Azerbejdžana u Nagorno-Karabahu gdje je ovo naoružanje koristila azerbejdžanska vojska.

Bayraktar TB2 je prvobitno postao dio turskih vojnih snaga 2014. godine, da bi nakon toga u dron integrisali i oružje. Dron je prepoznatljiv i po tome što se 93 posto njegovih dijelova proizvodi upravo u Turskoj.

Osim u ratnim uslovima, dron Bayraktar TB2 učestvovao je i u brojnim humanitarnim misijama širom Turske. Nakon razornog potresa u istočnom dijelu Turske u januaru 2020. godine dronovi su na mjesto nesreće stigli za samo 25 minuta.

Njihova uloga na tom području odnosila se na traženje nestalih osoba ispod ruševina snimanjem iz zraka, što je znatno olakšalo posao vojsci i pripadnicima civilne zaštite, koji su u tom trenutku također učestvovali u spašavanju stanovništva.